iDNES.cz

Mladík vytvořil stránky s odkazem na filmy zdarma, dostal podmínku

  17:04
Patrik Drábek založil před čtyřmi lety internetovou stránku, kam nelegálně bez souhlasu autorů vložil téměř 1 500 odkazů na filmy, které si mohl kdokoliv přehrát. Soud mu za porušení autorského práva udělil podmíněný trest.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Okresní soud v Hodoníně rozhodl o trestu odnětí svobody na tři roky s podmíněným odložením na zkušební dobu tří let. Krajský soud v Brně, k němuž se třiadvacetiletý obviněný odvolal, dnes tento rozsudek potvrdil.

Mladík podle soudu neoprávněně, úmyslně a ve velkém rozsahu zasáhl do autorských práv vlastníků filmových děl a díky vysoké návštěvnosti stránek pro sebe získal značný finanční obnos.

Na webu navíc sdílel reklamy provozovatele společnosti Seznam.cz, za což obdržel téměř 300 tisíc korun. Dalšího téměř půl milionu společnost Drábkovi vyplatit nestihla kvůli zásahu policie. Tyto peníze po rozhodnutí soudu propadly státu, stejně jako Drábkův notebook.

Obžalovaný tvrdil, že odkazy nevkládal on

Hodonínský soud určil finanční škodu ve výši pět milionů korun, která byla způsobena firmám disponujícím autorskými právy na zveřejněné filmy.

„Předmětem odvolání bylo nařknutí z neúplného a řádného dokazování, kdy podle obžaloby nebyli vyslechnuti požadovaní svědci. Jelikož se jedná o cizí státní příslušníky, byl výslech řádně proveden a u soudu prvního stupně byly výpovědi podle podmínek přečteny,“ sdělila předsedkyně senátu krajského soudu Světlana Bartošová

„Obžalovaný se u soudu hájil tím, že doménu zaregistroval a následně programoval na zakázku. Stejně tak, že odkazy na stránky nevkládal on. Tato tvrzení však byla spolu s dalšími důkazy vyvrácena,“ doplnila Bartošová.

Krajský soud v Brně se tak s rozsudkem Okresního soudu v Hodoníně ztotožnil. Zrušil však určení finanční škody ve výši necelých pěti milionů.

„Výše škody neměla být v rozsudku uvedena, protože ji soud prvního stupně určoval podle odborného vyjádření České protipirátské unie. Ta ve věci současně zastupovala poškozené firmy disponující autorskými právy na filmy zpřístupněné na internetové doméně. Žádná další objasnění k výši škody ale soud neprovedl,“ uvedla Bartošová.

Odvolací soud tak v této otázce odkázal všechny poškozené, kteří projevili nárok na náhradu škody, na občansko-právní řízení. K určení je podle krajského soudu potřeba přizvat znalce.

Proti rozhodnutí je možné podat dovolání. „Určitě se k Nejvyššímu soudu České republiky dovoláme. S rozsudkem nesouhlasíme,“ uvedl zástupce obžalovaného Vojtěch Mihalík.

Autor:
zpět na článek