iDNES.cz

Kamiony ruší obyvatele i v noci. Před hlukem je má ochránit val se stromy

  15:18
Otevřít si na noc okno a v klidu spát, to v části brněnské Slatiny lidé nemohou. Až k sídlišti Zelené město totiž doléhá hluk z nové haly, která stojí hned za železniční tratí, jež bytové domy odděluje od průmyslové zóny Černovické terasy v sousední čtvrti. Naději na klidnější bydlení vidí místní ve vystavění protihlukového valu.

Chystaný val v brněnské Slatině, jehož účelem bude oddělení sídliště Zelené město od průmyslové zóny. (11. června 2024) | foto: Jiří Ides

Když k nové hale v průmyslové zóně v brněnské Slatině v noci najíždějí kamiony se zbožím, ví minimálně část místních, že ráno půjdou do práce nevyspalí.

„Dnes bylo od čtyř do sedmi večer ticho, ale na noc tam najednou najelo patnáct kamionů a začaly vykládat zboží do jedné hodiny v noci. A ve čtyři ráno opět ruch,“ kritizoval obyvatel sousedního sídliště Zelené město už před časem na sociálních sítích hluk šířící se z nových budov.

Desítky let vyhlíželi vlaky z Brna, teď jim vadí kvůli hluku z vytápění

Developerská firma CTP, která pozemek vlastní, o problému ví. Ostatně s radnicí ve Slatině i tamními obyvateli už společně jednali. Developer slibuje nápravu.

„Situaci bereme vážně a intenzivně pracujeme na řešení,“ prohlásil za CTP Michal Dospěl.

Na společnost tlačí i slatinský starosta Jiří Ides (SOCDEM). Před deseti lety bojoval proti tomu, aby na pozemku, kde hala nyní vyrostla a v jejím sousedství se připravují další, vznikl obří logistický komplex amerického internetového obchodu Amazon. Tehdy až bizarní jednání skončila fiaskem, Amazon v Brně svůj areál nepostavil, pozemek ale ladem nezůstal a nyní už se po něm pohybují kamiony se zbožím i bagry s hlínou a štěrkem.

„Většina lidí ze sídliště chápe, že bydlí, kde bydlí. Byty kupovali s tím, že jsou poblíž průmyslové zóny, chtějí však být aspoň trochu odstíněni,“ vysvětlil starosta.

Radnice o ochranu před hlukem žádala marně

CTP má podle Idese ostatně už několik let se Slatinou uzavřenou dohodu o spolupráci právě kvůli kompenzačním opatřením, aby hluk a další nepříjemnosti spojené s průmyslovým areálem dopadaly na tamní obyvatele co nejméně.

Nic ale dosud nevzniklo. Investor zatím jen postavil haly, z nichž má díky nájmům zisk, přestože starosta na počátku požadoval začít budováním odstínění a odhlučnění.

„Developer mi řekl, že se do toho pustí až po dokončení stavebních prací. Podle posledních informací potřebná opatření vzniknou nyní během výstavby druhé haly. Naštěstí alespoň světelný smog už není takový, neboť osvětlení ztlumili,“ přiblížil aktuální stav Ides.

Průmyslová zóna stojí v brněnské Slatině s těsné blízkosti sídliště Zelené město. (11. června 2024)

Jak konkrétně bude Zelené město odstíněno? Na konci pozemku u železniční trati vyroste několik metrů vysoký val. Starosta se byl podle svých slov na místě nedávno podívat a zástupcům CTP řekl, aby byl vysoký podle hromady, která je jako „vzorek“ zatím navezená jen u části hranice. Podél ní je zatím jen nízká hliněná „hradba“.

„Nyní pracujeme na návrhu odhlučnění a připravujeme prezentaci pro městskou část Slatina, během níž chceme představit konkrétní plán na vybudování protihlukového valu. Ten osadíme stromy a vegetací,“ popsal Dospěl.

Podle Idese takové řešení bude lepší, než kdyby se lidé ze Zeleného města dívali do betonové protihlukové stěny. Podle něj je však nutné, aby se developer o stromy staral a ty například kvůli nedostatku vláhy v parném létu neuschly.

„Jestli budou opatření dostatečná, to nedokážu posoudit,“ doplnil.

Stavbu nájezdu na D1 vyhlížejí obě strany

Především však starosta doufá, že se do dvou let skutečně začne budovat roky slibovaný nový nájezd na dálnici D1 u ulice Tuřanka. O tom se mluvilo už v souvislosti s plány na logistické centrum Amazonu, dodnes ale nestojí a veškerá kamionová doprava tak projíždí přes Slatinu, přestože dálnice vede na dohled od průmyslových hal. Nájezd dopravu v budoucnu odvede na druhou stranu a městská část si oddechne od náporu těžkých aut.

Díky novému připojení současně CTP získá možnost postavit na pozemku u Zeleného města další dvě haly, s nimiž se počítá. Podle starosty jejich stavba v současnosti není možná kvůli dopravním modelům, navýšení počtu projíždějících aut už by tahy přes městskou část zahltilo nepřijatelným způsobem.

Co dalšího chystá developer CTP v Brně

Velká stavební aktivita developerské společnosti CTP je poslední roky vidět i kolem brněnského Zetoru. Developer postupně od tradičního výrobce traktorů vykoupil nejdříve všechny opuštěné haly a později i ty stále využívané. To je i případ ozubárny, u níž Zetor nedávno oznámil ukončení výroby.

„Demolice této haly bude zahájena v lednu 2025. CTP na tomto místě vybuduje moderní dvojpodlažní halu určenou pro výrobu a skladování. Rovněž plánujeme výstavbu další budovy na místě staré kovárny Zetoru, přičemž její demolice začne příští rok v květnu,“ nastínil zástupce developera Michal Dospěl.

Kromě průmyslové zóny kolem Zetoru a finalizací přestavby někdejší Vlněny na kancelářský komplex s byty se CTP dostala koncem minulého roku i k parcelám v Jižní čtvrti poblíž budoucího nového hlavního vlakového nádraží. Jde o pozemky v sousedství autobusového terminálu Zvonařka.

Developer by tu chtěl začít stavět co nejdříve, musí však počkat, než Brno vybuduje zábrany proti velké vodě na řece Svratce. Lokalita totiž leží v záplavové oblasti při případné stoleté povodni. Ochrana ale bude hotová nejdříve za tři roky. Je totiž součástí až navazující etapy jižněji od té současné kolem ulice Poříčí.

Autor:
zpět na článek