iDNES.cz

Brno se v rozpočtu s investicemi odvázalo, exprimátor varuje před zadlužením

  10:02
Vládnoucí brněnská koalice chce v příštím roce dostát svým slibům a nepředávat budoucí garnituře jen makety a vizualizace velkolepých projektů, ale skutečně rozjet i odpovídající investice. Alespoň to vyplývá z návrhu rozpočtu, který v úterý schválili zastupitelé.

Letecký pohled na Brno. Uprostřed hrad Špilberk. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V rozpočtu se počítá se začátkem výstavby hokejové haly na výstavišti, atletické v bohunickém kampusu, sportovního areálu v Anthroposu i nového koncertního sálu známého jako Janáčkovo kulturní centrum.

Slibované stavby jsou sice rozplánované do více let, už v příštím roce se na ně však mají využít tři miliardy korun ze sjednaného úvěru. 

„Kapitálové výdaje jsou opravdu poměrně vysoké. V tuto chvíli počítáme s částkou 6,1 miliardy na investice, což je zhruba třetina všech výdajů v rozpočtu,“ okomentovala nový rozpočet brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Její předchůdce a dnes opoziční zastupitel Petr Vokřál (nez., dříve ANO) se obává, že ani dotace a třímiliardová půjčka nebudou stačit, aby město investice zvládlo v příštích letech ufinancovat. 

Rozpočet Brna

  • 14,5 miliardy je odhad příjmů Brna v roce 2022 – o půl miliardy víc než letos.
  • 17,2 miliardy činí plánované výdaje. Deficit plánuje město vykrýt úvěrem.
  • 6,1 miliardy půjde v roce 2022 na kapitálové výdaje, tedy investice.

„Rozpočet neobsahuje korektní informace, kolik investice budou město stát. Například u multifunkční haly je uvedeno, že náklady čistě z rozpočtu města budou 660 milionů, ale já se domnívám, že do ní bude muset dát víc,“ varuje Vokřál.

Právě v případě arény pro hokejovou Kometu nedávno MF DNES upozornila, že město stále neví, kde vezme zhruba čtvrtinu z odhadované čtyřmiliardové celkové sumy.

Otázky však vyvolává nejen tento projekt. U atletické haly návrh rozpočtu na příští rok počítá s tím, že město za ni ze svého zaplatí 330 milionů korun. „Osobně si myslím, že to bude o 300 milionů více,“ odhaduje exprimátor.

Podle Vaňkové však zároveň s návrhem rozpočtu vedení města udělalo tříletý výhled, aby bylo jasné, kolik se vynaloží na jednotlivé investice i v dalších letech a že je potřeba s těmito výdaji do budoucna počítat.

„Částky, které jsou u jednotlivých investičních akcí, jsou jen náklady, které budou vynaloženy v roce 2022. A i u těchto částek může dojít ke změně,“ podotkla.

Vokřál však v příštích letech nevidí zdroje, ze kterých bude město tyto investice platit, pokud je chce skutečně dokončit během pár let, jak nynější koalice avizuje. Obává se, že Brno může potřebovat další, i dvoumiliardovou půjčku. 

„To může být pro město už opravdu velká zátěž, protože se jeho celkové zadlužení dostane na úroveň kolem devíti miliard,“ upozorňuje bývalý primátor, který varuje, že se Brno může dostat nad dluhový zákonný limit. „Pod ním se může udržet za předpokladu, že příjmy půjdou pořád nahoru a nenastane něco jako v roce 2008,“ připomíná hospodářskou krizi.

Autor:
zpět na článek