Policisté odmítli, že by bránili romským uprchlíkům vystoupit z vlaku

  16:08
Velká debata se strhla v pondělí na sociálních sítích kvůli tomu, že policisté údajně nedovolili romským uprchlíkům vystoupit v Brně z vlaku. Policisté takové nařčení odmítli a říkají, že se naopak snažili pomoci.

Romští uprchlíci se stále pohybují kolem brněnského nádraží. (10. května 2022) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Policie nebránila uprchlíkům vystoupit z vlaku. Potvrdil to i samotný autor prvotního příspěvku, se kterým jsme v kontaktu. Přesto celou situaci ještě prověřuje odbor vnitřní kontroly,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Policisté podle něj informovali cestující, že momentálně není v Brně volná ubytovací kapacita. „To, zda i přesto vystoupí, záleželo na nich,“ doplnil mluvčí s tím, že šlo o pondělní situaci, kdy byla kapacita v Krajském asistenčním centru na brněnském výstavišti zaplněná.

Část uprchlíků se proto odvážela k ubytování i jinam. „Přes asistenční centrum v Brně v pondělí prošlo 380 osob, z toho 130 dětí,“ dodal Šváb s tím, že na řešení situace spolupracuje policie se státními i neziskovými organizacemi, jako je IQ Roma Servis nebo Romodrom.

Stejně tak policisté monitorují i situaci kolem brněnského nádraží, kde se stále pohybují skupinky romských uprchlíků.

Podle mluvčího brněnských strážníků Jakuba Ghanema postupně jedni odchází a další přicházejí. „Může to vypadat, že tam jsou pořád ti stejní, ale velká část jsou nově příchozí,“ sdělil Ghanem s tím, že na místě mají posílené hlídky a vidí, jak někteří korzují a třeba se i vrací. Především nově příchozím ale musí znovu vysvětlovat pravidla, kam mají jít nebo jak postupovat.

Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) tvrdí, že město nemá příliš mnoho možností, jak situaci řešit. Minulý týden také prohlásila, že by bylo nejlepší, kdyby romští uprchlíci z Brna odešli.

„Naším cílem je, aby poté, co sami vyhodnotí zdejší situaci, pokračovali ve své cestě dál,“ řekla.

Dnes už ani město neposkytuje přístřeší romským uprchlíkům v židenických kasárnách, jak se situaci snažilo vyřešit minulé pondělí, kdy přímo u nádraží tábořila velká skupina romských uprchlíků.

2. května 2022

„U skupin, které odmítly ubytování poskytované krajským asistenčním centrem a které se vyskytují v centru města, probíhá monitoring ze strany sociálních pracovníků a zástupců odboru sociálně-právní ochrany dětí. Dle zkušeností z posledních dní tito lidé po vyzvednutí dávek odjíždějí mimo město a patrně i mimo republiku,“ informoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Autor: