iDNES.cz

V brněnské nemocnici testovali robota, který umí zahubit koronavirus

  17:24
Dezinfekčního robota dánských výrobců otestovala v šesti sálech Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Díky silnému záření dokáže stroj zlikvidovat téměř všechny viry a bakterie. Úklid sálů je tak jednodušší.

Brněnská nemocnice se stala prvním místem v Česku, kde se dezinfekční stroj testoval. Robota sestavila dánská firma UVD Robots, aby dezinfikoval nemocniční prostory. Začalo se na něm pracovat v roce 2016, za dva roky už byl na trhu. 

„Nápad přišel ještě před současnou pandemií covidu, ale nyní ji pomáhá lépe zvládnout,“ řekl mediální zástupce firmy Boris Keka.

V Brně zkoušeli robota na začátku listopadu. Jde o vozíček, na němž jsou lampy vyzařující takzvané germicidní světlo. Technologii využívající tento druh UVC záření zná lidstvo už asi sto let. 

„Zabíjí 99,9 procent bakterií a virů, a to včetně koronaviru. Záření proniká buněčnou membránou patogenů a ničí jejich DNA. Zastavuje tak jejich šíření,“ popsal Nodir Rahmonov z firmy Reamedix, která zastupuje výrobce robotů v Česku.

Stroj se samostatně pohybuje po místnosti podle stanovené trasy. Operační sál do 25 metrů čtverečních si zmapuje během půlminuty. Na digitální mapě potom dostane vyznačené body, kde se má zastavit a provádět dezinfekci. Nablízku ale nesmí být lidé. 

Před člověkem zastaví, jeho práci zcela nenahradí

„Má v sobě čidla, aby nenarazil do žádné nečekané překážky. Když detekuje člověka, proces úklidu se zastaví kvůli ochraně zdraví,“ podotkl Rahmonov. Robot se ovládá jednoduchými pokyny přes tablet.

„Úklid sálu pomocí robota trvá deset až patnáct minut. S běžnou dezinfekcí je doba mnohem delší,“ srovnala vrchní sestra Renata Škrabalová. 

O úplnou náhradu člověka však zatím nejde. „Nejsou to jen operační sály, ale třeba i domovy pro seniory a další místa, kde může najít využití,“ doplnila Škrabalová. Už nyní se používá například v některých hotelích nebo na letištích.

Cena zařízení se pohybuje kolem 55 tisíc euro, tedy asi 1,3 milionu korun. „Měli jsme ho pouze zapůjčený, případný nákup je na vedení nemocnice. Naše specifikum je, že máme pavilonový systém nemocnice a operační sály se nacházejí na různých místech. Proto si lze těžko představit jeho přemisťování po různých pavilonech,“ sdělila Škrabalová.

Podle Rahmonova mají robota například na Slovensku v Bratislavě, Banské Bystrici nebo v Košicích, asi dva tisíce robotů je také ve Wu-chanu, kde se virus před rokem objevil. Zájem o testování mají i další nemocnice v ČR. 

Autor:
zpět na článek