iDNES.cz

Druhá vlna modrých zón v Brně přinesla více volných parkovacích míst

  10:24
V jednačtyřiceti brněnských ulicích se ve čtvrtek spustila druhá vlna rezidentního parkování. Přibyly tři nové oblasti, ve kterých mohou za různých podmínek parkovat rezidenti, abonenti i návštěvníci. Na místech dříve beznadějně obsazených stojícími auty se tím uvolnil prostor.

„Pro návštěvníky je první hodina stání zadarmo, druhá za deset korun a každá další za dvacet korun, jde tedy o symbolický poplatek pro lidi, co si potřebují něco vyřídit či nakoupit. Stání na celý den pak vyjde na nějaké peníze, ale ne na tolik jako parkování v parkovacím domě,“ komentoval rozšíření zón náměstek primátora Richard Mrázek.

Dříve přeplněné ulice v okolí Veveří byly už ve čtvrtek poloprázdné. „Jsem z nového systému nadšená. Mezi Údolní a Veveří se dřív nedalo zaparkovat, konečně člověk nemusí parkovat třeba kilometr od domova,“ popsala obyvatelka ulice Veveří Kamila Musilová.

„Jako dojíždějícího mě zavedení zón potěšilo. Proti dřívějšku je tady prázdno a parkování stojí méně než v parkovacím domě,“ potvrdil jeden ze šoférů na třídě Kapitána Jaroše Tomáš Mikula.

Nově přidané oblasti jsou ohraničené ulicemi Koliště, Milady Horákové, Drobného, Pionýrská, Úvoz, Údolní a Komenského spolu s Žerotínovým a Moravským náměstím.

Zrušení by byla škoda, říká končící náměstek

Rezidenti i abonenti si o povolení mohou opět zažádat na kontaktním pracovišti na Zvonařce. Rezidenti navíc mohou svým návštěvám poskytnout až 100 parkovacích hodin zdarma a dalších 50 pro ně přikoupit. Ostatní motoristé mohou zaplatit za parkování buď na místě u automatu, nebo online.

Fotogalerie

Další osud rezidentního parkování v Brně ale zůstává nejistý, nově vznikající koalice má proti současnému systému řadu výhrad.

„Zrušení by byla škoda, systém je dobře vymyšlený. Budoucí půlrok prokáže, že rezidentní parkování má smysl. Možná se toho právě nová politická reprezentace bojí, že nakonec lidé řeknou, že je to dobré,“ prohlásil Mrázek.

„Ze zrušení obavy mám. Když už se parkování zavedlo, tak by se aspoň rok mělo nechat na zkoušku běžet. Bezhlavé okamžité stornování by bylo jen plýtvání veřejnými penězi,“ dodala Musilová.

Autor:
zpět na článek