Oprava skončila. Medvědice Cora neváhala a skočila do nového bazénu

  17:30
Populární lední medvědice Cora z brněnské zoo se v neděli poprvé po osmi měsících rochnila ve svém nově vylepšeném bazénu. Poté, co chovatelé otevřeli vrata upraveného výběhu, medvědice chvíli zkoumala terén, a pak už si užívala koupel.

Do vody ji nalákaly i zmražené dorty s ovocem, zeleninou a rybami, které jí k malé slavnosti pracovníci zoo připravili.

„Během stavebních prací dělníci vyhloubili a rozšířili bazén a okolí zpestřili balvany a přírodní i umělou skálou s vodopádem. Celá stavba stála 12,6 milionu korun a platilo ji město Brno, které ji zřizovatelem zoo,“ popsal mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

Předchozí bazén byl podstatně menší, měl 50 metrů čtverečních, kdežto nový ve tvaru pětiúhelníku měří 135 metrů čtverečních.Jeho objem je při hloubce až tři metry 200 kubíků vody.

Podle náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL), do jehož gesce brněnská zoo patří, si zahrada od vylepšeného pohodlnějšího výběhu slibuje další mláďata.

„Nový hlubší i větší bazén bude znamenat větší svobodu a pohodlí nejen pro medvědici Coru. Díky rozšíření bazénu a novému zázemí splníme podmínky pro nového a chovatelsky cenného samce, se kterým by mohla přivést na svět mláďata. Chceme tak pokračovat ve velmi úspěšném odchovu ledních medvědů v Brně. Po uhynutí samce Umcy je pro nás klíčové sehnat pro Coru vhodného partnera,“ uvedl Hladík.

Cora by ještě mohla mít mláďata

Cora je v tuto chvíli bez partnera i bez dětí. Její druh a otec už odchovaných medvíďat Umca totiž před dvěma lety uhynul a poslední mládě samice Noria přesídlila ve stejnou dobu do německého Rostocku. Přitom je dvaadvacetiletá Cora stále v dobré kondici, aby měla další mláďata.

„Jednáme o samci, kterého bychom pro ni získali, ať už pro období páření, nebo případně na dobu delší. Naposledy byl ve hře samec z Nizozemska, ale nevíme, zda je ještě volný. Takže znovu začneme shánět,“ doplnil Vaňáč.