iDNES.cz

Covid výrobní firmy nezlomil, místo propouštění hledají víc lidí než loni

  10:24
Výrobce obráběcích strojů TOS Kuřim má problémy a propustí 85 lidí, na jižní Moravě je však výjimkou. Obecně průmyslové firmy současnou situaci zvládají, některé se dokonce chystají rozšiřovat.

Příští rok má strojírenská firma TOS Kuřim slavit osmdesátileté výročí, jenže rok před tímto jubileem má hospodářské problémy. Během února naplánovala propustit necelou třetinu zaměstnanců, konkrétně 85 lidí. 

„K propouštění a restrukturalizaci dochází z důvodu snížené poptávky na trhu s obráběcími stroji jak na českém trhu, tak i v zahraničí. K poklesu docházelo již před pandemií koronaviru, ten ale celou krizi víceméně urychlil a významně prohloubil,“ uvedl personální ředitel společnosti Michal Jansa. 

Na webu už firma inzeruje možnost pronájmu hal, přesto Jansa uklidňuje, že závod v Kuřimi celý provoz neukončí.

Kuřimský výrobce obráběcích strojů je ale mezi průmyslovými podniky z jihu Moravy spíše výjimkou. Za podzim minulého roku sice Úřadu práce šestnáct firem napříč obory nahlásilo hromadné propouštění, což je dvakrát tolik než před rokem, dosud k tomuto kroku sáhla ale asi jen čtvrtina z nich. 

„Jedná se o záměr, tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít ze sta procent,“ uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková s tím, že jména konkrétních podniků nesdělují.

Že je ale situace v Jihomoravském kraji ve výrobních společnostech, které nepostihly zákazy jako gastrobyznys či služby, relativně klidná, potvrzují i odboráři. 

„U žádného ze zaměstnavatelů kromě TOS Kuřim nedochází ani nedošlo k hromadnému propouštění zaměstnanců. Pokud se ukončují pracovní poměry, pak pouze v řádu jednotlivců, jež nesouvisí s pandemií,“ uvedl Jiří Grim, regionální šéf odborového sdružení KOVO, které na jihu Moravy působí u devadesáti zaměstnavatelů, především právě v kovoprůmyslu, kam patří i kuřimská firma.

Problémy v autoprůmyslu

Na podniky však dopadla situace u odběratelů, což pocítili zejména dodavatelé automobilek, jež na jaře na čas zcela zastavily provoz. Mezi nimi byla například malá brněnská rodinná firma Astra Motor, která zaměstnává 35 lidí. 

„Loni jsme chtěli nabírat a rozšiřovat se, ale od toho jsme museli upustit. V květnu nám klesly zakázky asi o sedmdesát procent, po první vlně ale průmyslová výroba znovu letěla nahoru,“ popsal šéf firmy Jan Keprda.

Dnes jsou stále asi třetinu pod čísly roku 2019, snaží se ale držet provozně na nule. Díky vládním programům Antivirus mají doma tři zaměstnance, které zapojí do práce, jakmile získají více zakázek.

Z podobné situace se dostávají také Znojemské strojírny, které dodávaly díly do letectví. Tím, jak letecká doprava s pandemií spadla na minimum, snížila se i výroba nových letadel, a tudíž i ve Znojmě měli méně zakázek. Za loňský rok jim tržby klesly o 20 procent a ony vykázaly ztrátu.

Firmy rostou navzdory covidu, lákají na narozeninové volno i výuku angličtiny

„Využíváme vládní podpory pro zaměstnance, takže kromě přirozeného úbytku, kdy několik lidí odešlo do důchodu nebo chtělo změnit zaměstnání, jsme nikoho nemuseli propouštět,“ sdělil ředitel firmy Antonín Straka s tím, že doma mají jen několik pracovníků, naprostá většina ze 140 zaměstnanců pracuje. 

Snaží se také najít nové odběratele a zaplnit díru po výpadku práce pro Boeing či Airbus. Straka však neočekává, že se jim už letos podaří dostat na čísla roku 2019.

Naopak dobře se daří Strojírně Oslavany, která se na předpokládaný útlum ekonomiky připravovala už od listopadu 2019, tedy ještě před úderem koronaviru. Od té doby už měli v podniku nastavené krizové řízení, díky čemuž si udrželi všech 150 zaměstnanců a nepotřebovali ani čerpat vládní podporu Antivirus. 

„Podporu jsme využili jen při karanténě pracovníků,“ sdělila šéfka firmy Alena Lubasová s tím, že po loňském výrobním útlumu letos plánují naopak růst a také nabírat nové zaměstnance.

Volných míst neubylo

Na plné obrátky jede navzdory pandemii a jejím dopadům břeclavský výrobce sanitární techniky Alca plast. 

„Nepropouštěli jsme, naopak, chyběli nám lidé a hledali jsme náhradu, například formou brigádníků, a zejména do výroby stále nabíráme. Otevřeli jsme i několik dalších zahraničních poboček a rozšiřujeme výrobu. Letos bychom rádi dále expandovali, uvedli nové projekty na trh a navýšili obrat minimálně o deset procent,“ přiblížil vedoucí marketingu společnosti Petr Neumann.

Jako na houpačce se pohybuje od minulého roku brněnská společnost Stoba, která je stejně jako Astra Motor dodavatelem automobilek. Loni jí na čas klesly zakázky až na pětinu, propustila asi 30 lidí, ale už je nabrala zpět a chce získat ještě dalších 30 a mít na konci roku celkem 180 zaměstnanců. 

„I když stále řádí covid, nestíháme plnit zakázky,“ prohlásil ředitel Petr Koutný, jehož společnost za poslední tři roky v Brně investovala do nových technologií a rozšíření výroby zhruba půl miliardy. V těchto dnech jim do Brna z USA přiváží také novou výrobní linku, díky níž chtějí příští rok dosáhnout půl miliardy tržeb. V předcovidovém roce 2019 se obrat pohyboval kolem 350 milionů.

Volných pracovních míst tak na jihu Moravy navzdory covidu neubývá, naopak. Zatímco v lednu 2019 zde v nabídce Úřadu práce bylo 25 tisíc pozic, loni o dva tisíce víc a letos navzdory dopadům pandemie ještě více – přes 30 tisíc. Nezaměstnaných bylo přitom v lednu kolem 38 tisíc.

„Největší zájem mají zaměstnavatelé v Jihomoravském kraji o pracovníky ve stavebnictví, montážní a pomocné pracovníky ve výrobě, pracovníky v zákaznických kontaktních centrech, skladníky, uklízeče,“ dodala mluvčí Úřadu práce.

Autor:
zpět na článek