Měření prokázalo další pokles protilátek proti covidu u očkovaných seniorů

  17:04
Opakované testování protilátek u očkovaných lidí potvrdilo, že jejich hladina dále klesá. Společnost Podané ruce provedla první testy na začátku léta a druhé zhruba za měsíc a půl, tedy v průběhu srpna. Ukázalo se, že protilátky ubývají zejména seniorům, společnost jim proto doporučuje třetí dávku vakcíny proti covidu-19.
V pondělí začalo očkování proti koronaviru v německém spolkové zemi...

ilustrační snímek | foto: AP

První vyšetření protilátek po očkování provedla společnost Podané ruce na přelomu června a července u 653 lidí z Jihomoravského kraje, šlo o občany ve věku od 54 do 101 let s průměrnou dobou 70 dní od očkování. 

Zatímco při prvním vyšetření mělo dostatečnou hladinu protilátek 58 procent lidí, v srpnu toto číslo kleslo na 42 procent. Protilátky se snížily u více než dvou třetin testovaných.

To odpovídá výsledkům studií z jiných zemí, které ukazují pokles protilátek na polovinu v řádu dvou měsíců.

„Ačkoliv hladina protilátek klesala v prvních šesti měsících od očkování u všech lidí, poměrně víc se snížila u starších seniorů. Naopak vyšší hodnoty jsme nalezli u osob, které v minulosti onemocnění prodělaly,“ informoval vedoucí studie Petr Husa.

Určit, zda či nakolik chrání člověka jeho vlastní imunita proti případné reinfekci, je však podle odborníků z Podaných rukou velmi obtížné. Výsledky studií tak nejsou úplně jednoznačné.

„Dobrá zpráva je, že buněčná imunita části naočkovaných, kteří už protilátky nemají, pořád poskytuje určitý stupeň ochrany. Dá se předpokládat, že průběh onemocnění takových lidí by neměl být tak dramatický,“ sdělil šéf společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

Zároveň však apeloval, aby lidé pomohli svým starším příbuzným se zajištěním třetí dávky očkování. Od pondělí se senioři starší 65 let budou moci registrovat na očkování třetí dávkou.  

Pro injekci si mohou mimo jiné přijít do největšího očkovacího centra v Brně v někdejší restauraci Bohéma v Janáčkově divadle, které je schopné naočkovat až tisíc lidí denně. Otevřené je každý den od 14 do 20 hodin. Pro nepohyblivé lidi také nabízí očkování přímo doma.

V dopoledních hodinách je možné se tady také nechat otestovat antigenním či PCR testem nebo si nechat změřit protilátky.

Autor: