Na konci války umírali také koně, připomene třídenní jízda „rudoarmějců“

  16:06
Devadesátikilometrovou trasu mají v plánu urazit za tři dny nadšenci v uniformách Rudé armády, která v roce 1945 osvobodila jižní Moravu. Kromě dobových vozidel cestují také na koních, čímž chtějí uctít památku těchto zvířat padlých v tehdejších krutých bojích.

Závěrečné fáze bojů se netýkaly pouze vojáků, ale také jejich čtyřnohých partnerů, kterých jen u Lanžhota na Břeclavsku zahynulo na dva tisíce.

„Taktika Rudé armády byla postavena na jezdecko-mechanizovaných jednotkách, v nichž obrněnou techniku doplňovali jezdci na koních. Pro mnohé upadlo do zapomnění, že symbolem přicházejícího míru nebyl jen tank, ale i voják na koni,“ oznamuje Ivan Vystrčil, který organizuje Dny osvobození.

Jejich součástí je jízda po trase inspirované přesuny spojeneckých armád po jižní Moravě. Účastní se jí padesátka členů historického spolku Acaballado v dobových uniformách i civilu se zhruba desítkou koní a několika kusy vojenské techniky.

Kolona vyrazila dnes v 10 hodin z Hrušek u Břeclavi do Velkých Hostěrádek, odkud v pátek zamíří do Slavkova u Brna, kde rozloží tábor v zámeckém parku. V sobotu budou účastníci pokračovat k ústřednímu hřbitovu v Brně, kde se v 17 hodin uskuteční krátký pietní akt u hromadného pohřebiště osvoboditelů.

„Události jara 1945 patří bezesporu k nejvýznamnějším milníkům naší novodobé historie. Kousek na jihu Moravy se v té době stal jedním z nejkrvavějších válčišť tehdejší Evropy,“ připomíná Vystrčil.

„Armády Sovětského svazu, Rumunského království a československého sboru v SSSR zde sváděly kruté boje se zbytky německé a maďarské armády. Němci se snažili za každou cenu udržet ústupové cesty do Bavorska, spojenci chtěli naopak co nejdříve tyto cesty přerušit. Proto si urputnost boje v podstatě o každou moravskou vesnici v ničem nezadala s heroickými zápasy na východní frontě,“ popisuje Vystrčil.

Na svém facebookovém profilu přinese spolek Acaballado příběhy připomínající složitou dobu. Jako podklad posloužila kniha Osvobození jižní Moravy 1945 od otce a syna Schilbergerových, která na konci května vyjde v novém a doplněném vydání. 

„Chceme sobě i druhým připomenout, jak těžce se rodila naše svoboda,“ podotýká Vystrčil.

Autor: