VIDEO: Honička, výstřel. Převaděče nelegálních migrantů nakonec vypátral pes

  10:04
Zběsilé pronásledování auta s nelegálními migranty a následné dopadení převaděče psem mají za sebou policisté na Hodonínsku. Cizinec v pátek skončil v cele, kde si zřejmě počká na soud. Hrozí mu až 5 let vězení.

„V pátek večer se hlídka poblíž slovenských hranic pokusila zastavit a zkontrolovat automobil se zahraniční registrační značkou. Rutinní kontrole se ale muž za volantem rozhodně podrobit nechtěl, prudce totiž sešlápl plyn a policistům v zádech začal zběsile ujíždět,“ uvedl krajský mluvčí policie Petr Vala.

Řidič ujížděl od Sudoměřic přes Petrov až na Strážnici. Během jízdy si nic nedělal z dopravních značek, či jel protisměrem. Hlídku se snažil setřást i nečekanými manévry. Vše bylo marné, policisté ho stále pronásledovali.

Nakonec vůz zastavil na temné silnici ve směru na Bzenec a začal utíkat do pole. Ihned za ním se vydal jeden policista, nicméně řidič mu ve tmě začal unikat.

„K rychlému zadržení nepomohl ani varovný výstřel, na řadu tak zákonitě přišel psovod se služebním psem Big Boyem. Pátrání po horké stopě ale naštěstí nemělo dlouhého trvání, zanedlouho totiž mohli oba slavit úspěch. Ukrytého převaděče pes pohotově vypátral ležícího ve křoví jen dvě stě metrů daleko,“ popsal Vala.

Na hranicích se Slovenskem přibývá migrantů. Posílíme hlídky, slíbil Rakušan

V autě policisté následně nalezli osm nelegálních migrantů ze Sýrie. Někteří z nich cestovali ve stístěných podmínkách v kufru automobilu. „Všichni jsou dospělí a odvezeni byli do speciálního zařízení. Není pochyb, že k nám přicestovali ze Slovenska, takže během pár dnů budou navráceni do sousedního státu,“ vysvětlil Vala iDNES.cz.

Převaděč je třicetiletý cizinec, jeho národnost policie nechtěla sdělit. „Ještě nebyl sepsán podnět k vazbě, sháněl se tlumočník. V podobných případech se v drtivé většině dává na podobné převaděče podnět na uvalení vazby,“ řekl Vala.

Muž je podezřelý z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, hrozí mu až pět let vězení.

Jihomoravští policisté na území kraje od začátku roku zajistili celkem 6 305 cizinců a zadrželi 50 převaděčů, z toho jen mezi 1. a 15. září to bylo celkem 2 931 cizinců a 17 převaděčů. V loňském roce přitom policisté zajistili celkem 483 cizinců.

Autor: