Zaměstnanci obchodníka léta šidili zlato stříbrem, přišli si na miliony

  13:56
Škodu za více než šest a půl milionu korun způsobili čtyři zaměstnanci firmě, která obchoduje se zlatem. Do zlatého základu přidávali stříbro několik let.

Čtyři zaměstnanci firmy, která se zabývá obchodováním se zlatem, během několika let způsobili celkovou škodu převyšující 6,5 milionu korun. | foto: Policie ČR

Rozsáhlý případ zpronevěry zaměstnanců začal před několika lety. 

„Zaměstnanci si bez schválení půjčovali peníze z firemní pokladny, které vraceli vždy jen na inventuru,“ popsal počátek mluvčí brněnských policistů David Chaloupka. 

Jenže to nebylo moc efektivní. „Proto, aby peníze do pokladny nemuseli neustále vracet, začali vystavovat fiktivní faktury na nákup zlata, které však nikdy neproběhly,“ pokračoval mluvčí.

Aby zlato ve firmě nechybělo, začali do kovu doplňovat stříbro. „Tím velmi snížili výslednou ryzost zlata, které bylo určeno ke zpracování. Stříbro pochopitelně nakupovali za mnohem nižší částky, než byly vystavené za nákup zlata,“ podotkl Chaloupka. 

Rozdíl mezi tím, kolik peněz uváděli na fakturách a kolik reálně utratili za stříbro, si čtyři zaměstnanci nechávali pro sebe. Takové chování jim mohlo procházet až pět let. 

Žena mámila ze zákazníka peníze na zlaté cihličky

Tím však rozsáhlý případ zpronevěry nekončí. Jedna žena je podezřelá i z podvodu. 

„Pro jednoho zákazníka zprostředkovávala nákup investičního zlata ve formě zlatých cihliček. Od něj vybrala částku převyšující dva miliony sto tisíc korun. Ty si nechala pro sebe,“ popsal mluvčí. 

Zákazník se od ní zlatých cihliček dočkal až potom, co na ni opakovaně naléhal. 

„Tehdy žena využila svých kontaktů a oslovila spřízněnou společnost, aby jí dodala dvacet zlatých cihliček s tím, že je zaplatí po tom, co je úspěšně prodá,“ pokračoval Chaloupka s tím, že na následné zaplacení peněz společnosti už opět nebyla připravená. 

„Peníze od zákazníka totiž sama utratila,“ konstatoval. 

Případ na přelomu července a srpna uzavřeli policejní vyšetřovatelé z Brna. „Podali jsme státnímu zástupci návrh na podání obžaloby. Za zpronevěru a podvod všem čtyřem lidem hrozí až osm let za mřížemi,“ doplnil Chaloupka. 

Bližší informace o firmě ani nečestných zaměstnancích nechtějí policisté před zahájením soudního jednání zveřejňovat. 

Autor: