V Brně vymysleli supermagistrát. Po čtyřech letech zjistili, že je malý

  6:06
Předchozí vedení Brna rozhodlo, že sestěhuje všechny své úředníky na jedno místo, aby lidé nemuseli na jednotlivé odbory cestovat křížem krážem po městě. Po letech příprav se však ukázalo, že plánovaný supermagistrát nemá dostatečnou kapacitu.

Nový úřad by představoval devítipatrový komplex tří objektů s atriem. | foto: CD Centrum

Krátce před komunálními volbami v roce 2018 hnutí ANO prosadilo, že Brno za 170 milionů korun koupí firmu CD Centrum Coms. Tato společnost totiž plánovala v Benešově ulici poblíž hotelu Grand stavbu polyfunkčního domu a tehdejší vedení města se rozhodlo, že na jeho místě raději postaví nový centrální objekt magistrátu.

Po čtyřech letech však stávající koalice zjistila, že v projektu, který tehdy společně s akciemi firmy město odkoupilo, je navržená budova příliš malá na to, aby všechny úředníky pojala.

„Byli jsme tím opravdu překvapeni. Předpokládali jsme, že za minulého vedení, když k projektu přistupovalo, spočítali, že se tam úředníci vejdou,“ kroutí hlavou náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD), pod něhož spadá správa majetku, tedy i zmíněná městská firma.

Poslední dva roky se podle něj pracovalo na takzvané dislokační studii, která přišla s tímto jednoznačným závěrem. A na bývalé vedení města, především exprimátora Petra Vokřála a jeho náměstka Richarda Mrázka (oba dříve ANO), ukazuje i ředitelka městské společnosti Petra Vítková s tím, že studii připravovali de facto po celé volební období. „Územní rozhodnutí je platné od roku 2013,“ upozorňuje.

Právě toto razítko určuje, jakým maximálním „objemem“ budova disponuje. Byl tak známý už v době nákupu, který proběhl o pět let později.

Přidat patra nebo začít znovu

Vokřál jakékoliv pochybení odmítá. „Nešli bychom do něčeho rizikového. Za nás to bylo napočítáno tak, že se tam všichni vejdou, a to i s rezervou,“ prohlašuje exprimátor a diví se rovněž tomu, že zpracování studie trvalo dva roky. „Podle mě by mělo být něco takového za čtyři měsíce hotové,“ dodává.

Vítková se však brání, že nešlo o jednoduchou záležitost a na přípravách se začalo pracovat už prakticky na začátku volebního období. Dnes je právě v objemu stavby podle studie kámen úrazu. „Pouhý přesun stávajících provozů do nového objektu dle současné dispozice není možný,“ stojí v materiálu, který nedávno projednali i brněnští zastupitelé.

Přemístění je možné jen při masivním zavedení hromadných kanceláří, takzvaných open space. „Toto řešení bylo v dotazníkovém šetření vnímáno útvary velmi negativně,“ píše se dále.

Jednou z alternativ je proto zachovat jednu z magistrátních budov na sousedním Malinovského náměstí, další navrhuje navýšit počet pater nebo začít projektovat úplně od začátku. To znamená znovu vyřídit i veškerá razítka.

„Protože jde o zásadní věc, nepřišlo by nám vhodné, abychom o další cestě rozhodli chvíli před volbami. Bude to na novém vedení,“ odsunul téma Oliva.

Autor: