Na návrh Brňanů postaví zelené podchody i kurty, na projekty jde 32 milionů

  10:04
Hned třináct projektů vymyšlených „sousedy“ si letos Brňané prohlasovali v participativním rozpočtu Dáme na vás. Z městské kasy na ně radní vydají 32,3 milionu korun.

Zatím pokrývají střechy vstupů do podchodu na hlavním brněnském nádraží jen plechy, Brňané by tam rádi viděli zeleň. | foto: Magistrát města Brna

„Vypadá to, že Brňany táhnou témata spojená s životním prostředím a jeho ochranou, těch je mezi vítěznými projekty nejvíce. Oblíbená je také třeba cyklodoprava a další sportovní vyžití,“ vyzdvihl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti), který má participativní rozpočet na starosti.

Letos mohli Brňané o tom, na které projekty město pošle peníze, rozhodovat už popáté. Zapojilo se přes 17 tisíc hlasujících.

„Celkový počet hlasujících v pátém ročníku je druhý nejvyšší v historii brněnského participativního rozpočtu. Velmi mě těší, že občané Brna mají zájem podílet se na rozhodování. Je vidět, že jim není lhostejné, co se v jejich městě děje,” dodal Koláčný.

Lidé rozhodovali o podpoře mezi 67 projekty ze 17 městských částí. Na jeden projekt magistrát vydá maximálně tři miliony korun.

Vítězné projekty roku 2021

 1. Chodník na přehradě
 2. Koniklecový chodníček na Kamenném vrchu
 3. Zelené podchody na hlavním nádraží
 4. EKOPark Žabovřeské louky
 5. Volejbalové kurty Lužánky – oprava hřišť 
 6. Oázy zeleně v Řečkovicích a Medlánkách
 7. Kavárna v Centrálním parku Rokle v Líšni
 8. Úprava cesty pro rodiny s dětmi
 9. Zamilovaný hájek budoucím generacím
 10. Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům
 11. Zpevnění stezky u Křenky
 12. Řečkovická cyklostezka
 13. Zelená parkoviště

Díky dalším návrhům vznikne také chodník na přehradě, volejbalové kurty v Lužánkách nebo stezka mezi konikleci na Kamenném vrchu. Dále se lidé mohou těšit na kavárnu v Centrálním parku Rokle v Líšni, řečkovickou cyklostezku, digitální tabuli odjezdů u Dělnického domu nebo revitalizaci Žabovřeských luk.

S prací na nejúspěšnějších projektech se začne příští rok.

U lidí nejvíc zabodoval návrh na zazelenění střech do podchodu u hlavního nádraží. Projekt Martina Borůvky je vyčíslený na 700 tisíc korun. Brno zaplatí architektonickou soutěž a projektovou dokumentaci.

„Potažení vstupů a betonových vyvýšení u vstupů do podchodu zeleným kobercem s trávou a rostlinami zlepší vzhled hlavního nádraží a nahradí i část zeleně, která tam chybí,“ říká o svém projektu Borůvka. 

Loni město rozdělilo v participativním rozpočtu 33 milionů korun. Nejvíce Brňany oslovila záchrana jezírek v oboře Holedná.

Autor: