Park na Moravském náměstí má novou tvář za pětinásobek původní ceny

  14:18
Skoro půlstoletí trvalo, než dostal park na Moravském náměstí v centru Brna novou podobu. Nyní se může poměřovat se světovým standardem. Zašlý plácek s dřívější podobou ze 70. let minulého století, jímž většina Brňanů jen v rychlosti procházela, se teď může pyšnit rozsáhlou zelení, novými technologiemi a herními prvky pro nejmenší. Na opravu prostranství za 132,5 milionu korun použila radnice Brna-střed i peníze určené na opravy městských bytů.

Po šestiletém plánování a osmiměsíční rekonstrukci se dnes zrekonstruovaný park konečně otevírá běžným lidem. Úplně zelený ale ještě není. Trvalkové záhony a trávníky jsou teprve čerstvě vysázené. Chrání je proto nízké ploty, které časem zmizí.

Moravské náměstí v Brně je po dlouho očekávané rekonstrukci.

„Těší mě, že byl při rekonstrukci kladen opravdu velký důraz na péči o zeleň. Svědčí o tom i fakt, že se podařilo zachovat velké množství původních stromů, u nichž byl ještě před zahájením prací citlivě ošetřen kořenový systém tak, aby přežily i náročnou rekonstrukci kolem nich,“ pochvalovala si brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Část dřevin však museli pracovníci před opravou pokácet, což se některým lidem nelíbilo.

V parku bude po vysazení růst 77 nových stromů, 68 keřů a 36 tisíc sazenic trvalek. „Na jaře park oživí narcisky, tulipány, lilie a ladoňky, kterých bylo vysazeno 67 tisíc kusů,“ vyjmenovala primátorka.

Rostlinám pomůžou nové technologie takzvané modrozelené infrastruktury. „Takovými jsou třeba pravidelně zaplavované záhony, zlepšení kořenových systémů stávajících stromů nebo využití dešťové vody,“ přiblížil starosta Brna-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Díky tomu poskytne park rekreaci i v horkých letních měsících. „Jsem velmi ráda, že se v Brně podařilo udělat park splňující světové standardy práce s modrozelenou infrastrukturou, která obsahuje sofistikované technologie, práci s vodou, ale i přírodní bohatost a estetiku,“ řekla zahradní architekta Klára Zahradníčková. Dodává, že je nutné, aby se o park dál pečovalo.

Stavbaři přistupovali k rekonstrukci parku citlivě s ohledem na životní prostředí. „Použili jsme jen minimální množství přírodního kameniva a využívali jsme především recyklovaný materiál ze samotného náměstí a dalších staveb,“ vylíčil oblastní ředitel společnosti Skanska František Chlup. Firma měla rekonstrukci na starost.

Novinkou v parku bude brzo kavárna, která se aktuálně dokončuje. V provozu má být na začátku příštího roku. Už nyní se mohou mladší návštěvníci zabavit na 26 herních prvcích od výtvarníka Richarda Loskota, který tam pracuje s konceptem židle a stolu. Uprostřed parku se nachází proměnlivá vodní plocha – může ji tvořit vodní hladina, mlžné trysky nebo klasické fontány.

První akcí ve zrekonstruovaném parku budou letošní vánoční trhy. Na prostranství se při té příležitosti po dvouleté pauze vrátí vyhlídkové kolo.

Pětinásobek původní ceny

Celková částka rekonstrukce parku je 132,5 milionů korun, více než pětkrát větší, než bylo v původním plánu z roku 2016. Tehdy radnice Brna-střed vyhlásila soutěž o novou podobu parku, kde měli architekti navrhnout rekonstrukci za cenu do 25 milionů. Zvítězil návrh ateliéru Consequence forma architects.

Původní plán, podle něhož se mělo začít rekonstruovat už v roce 2018, ale museli architekti seškrtat. Z 25 milionů by se totiž cena vyšplhala na 80. Pevnou plochu ve středu náměstí proto o třetinu zmenšili, rovněž zúžili cesty. Kavárna měla být také mnohem větší a s restaurací.

Po seškrtání plánu se novým stropem stala částka 42 milionů. Nebyla však konečná, loni v červenci vyskočila na 106 milionů. O pár měsíců později se zastavila až na 132,5.

„Náklady vzrůstaly, a to nejen cenou na trhu. Peníze navíc si vyžádalo rozšíření cest pro pěší na komfortní šířku nebo vybudování veřejných toalet. Nejvíce nám ale do plánů zasáhlo loňské odhalení sklepních prostor pod někdejším Německým domem. Chceme je zachovat, proto je budeme sanovat a zajistíme klenby tak, aby se mohly v budoucnu využít. Na tom trvají i památkáři,“ vysvětloval Mencl už loni nárůst nákladů.

S financováním pomohlo radnici Brno, které se podílelo 95,5 miliony. Brno-střed našlo pro svůj podíl peníze v rezervách bytového fondu určených pro údržbu i opravy městských bytů. Podle starosty to byla jediná možnost.

„Může se zdát, že to není částka malá, ale peníze byly dobře vynaložené,“ zmínila Vaňková.

Oprava se vleče i na Mendlově náměstí

Moravské náměstí není jediným prostranstvím, které v poslední době zažívá vleklou rekonstrukci. Mendlovo náměstí na dokončení stále ještě čeká. I navzdory tomu, že na letošek připadlo dvousté výročí narození muže, po němž nese prostranství jméno. Při oslavách výročí narození Gregora Johanna Mendela se Brňané mohli kochat leda fotkami, jak bude náměstí vypadat, reálně musí dosud procházet staveništěm.

Jelikož se jedná o jeden z největších dopravních uzlů v Brně, rekonstrukce značně ovlivňuje cestující třeba při přestupech. Záměr se táhne už od roku 2018, kdy město uspořádalo architektonickou soutěž. Nejprve se stal terčem kritiky kvůli nákladné investici za miliardy korun, později byl problém v tom, že změny dostatečně nerespektovali původní podobu vítězného návrhu od architektů Michala Palaščáka a Michala Poláše.

Loni duo brněnských architektů Michal Krištof a Ondřej Chybík představili upravený projekt, jehož podobu náměstí momentálně dostává. Termín dokončení prací se už několikrát posunul. Nejnověji je jím konec ledna.

„Nicméně samotný dopravní terminál a většina ploch náměstí by měly být hotové ještě letos,“ podotýká Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu s tím, že do příštího roku se přesunou pouze dokončování práce na několika místech.

Zatím mohou Brňané hledat útěchu v obnoveném Mendelově skleníku, který je přístupný od první půlky listopadu. Na náměstí ho doplní socha s názvem Hrachovina odkazující k Mendelovým objevům od sochaře Jaromíra Garguláka. Její umístění je v plánu až při samém závěru rekonstrukce.

Autor: