iDNES.cz

Papež František posvětil tři kameny pro Brno, budou součástí Mendelova odkazu

  14:58
Tři základní kameny pro Brno posvětil ve středu papež František ve Vatikánu. Požehnal jim v rámci soukromé audience. Kameny budou součástí staveb, které ponesou odkaz přírodovědce, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti Gregora Johanna Mendela.

Papež František posvětil základní kameny pro Brno. (17. listopadu 2021) | foto: Společně, o.p.s.

Za papežem Františkem přijeli do Vatikánu zástupci města Brna v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou, členové Řádu sv. Augustina a také organizace, která se stará o popularizaci odkazu světoznámého přírodovědce Gregora Johanna Mendela.

Společně papeži přivezli tři základní kameny, které jsou právě s otcem genetiky Mendelem spjaté. Pocházejí totiž ze základů Starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí, právě v tomto augustiánském klášteře Mendel pobýval a působil zde jako opat.

„Augustiniáni přinášeli našemu městu, jehož reprezentantem je i Gregor Johann Mendel, kulturní a vědecký rozkvět. Je symbolické, že právě augustiniánské opatství na Starém Brně věnovalo základní kameny, které budou trvalou součástí budoucí podoby Mendlova náměstí,“ řekla brněnská primátorka Vaňková, která se setkala s hlavou katolické církve poprvé.

Příští rok uplyne 200 let od narození Mendela a město proto připravuje velké oslavy. Nedávno také nechali exhumovat jeho ostatky z Ústředního hřbitova v Brně. Posvěcené kameny poslouží jako základy pro nové stavby, které ponesou Mendelův odkaz.

Jeden z kamenů je určený pro probíhající rekonstrukci Mendlova náměstí, druhý se stane základním kamenem připravovaného Monumentu Gregora Johanna Mendela a třetí bude součástí obnoveného Mendelova skleníku, který vyroste na místě toho původního. Požehnání kamenů se domlouvalo se Svatým stolcem několik měsíců.

„Domníváme se, že tento akt je tím nejlepším možným zdůrazněním významu jednoho z největších vědců všech dob, a to nejen v očích všech občanů České republiky, ale také v očích celého světa,“ sdělil Otec Jan Emil Biernat.

V zahradách augustiniánského opatství nyní probíhá archeologický výzkum základů původního skleníku, kde Gregor Johann Mendel prováděl své pokusy s křížením hrachu a na jejichž výsledcích vystavěl pilíře pro vědní obor genetiky.

„Věřím, že už brzy, v řádech týdnů, budeme moci zveřejnit, jak bude stavba monumentu i stavba nového skleníku vypadat,“ dodal Jakub Carda, ředitel organizace Společně, která usiluje o Mendelovu popularizaci. 

zpět na článek