Zakázaný jed zabil na Břeclavsku ohroženého luňáka, traviče hledá policie

  13:50
Vzácný dravec luňák červený se u jihomoravského Sedlece stal obětí zakázaného jedu karbofuranu. Ochránci přírody podali trestní oznámení na neznámého pachatele, šance na jeho dopadení je však obvykle mizivá.

Kriticky ohroženého luňáka červeného, který byl nalezen na začátku března 2020 v Sedleci na Břeclavsku, otrávil zakázaný karbofuran. | foto: CHKO Pálava

Luňák červený patří mezi kriticky ohrožené druhy, podle odhadů hnízdí v Česku pouze 150 párů. Nález mrtvého jedince v Sedleci na Břeclavsku byl Agentuře ochrany přírody a krajiny (AOPK) ohlášen 5. března.

Následovala pitva, která prokázala, že pták byl otráven prudce jedovatým karbofuranem určeným primárně na hubení hmyzu. Jeho používání je přitom už několik let zakázáno.

„Několik kapek karbofuranu dokáže zabít cokoliv živého. Bohužel je stále používán ke kladení otrávených návnad, které každoročně zabíjí desítky zvířat – zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších. Karbofuranem otrávená návnada je samozřejmě nebezpečná nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i pro psy nebo člověka,“ upozorňuje Jiří Kmet z AOPK, Správy CHKO Pálava.

Na Pálavě byly už v únoru v bývalém lomu Perná u Klentnice nalezeny pozůstatky výra velkého. Kvůli jeho stavu už nebylo možné provést rozbor, i u něj však ochránci předpokládali smrt otravou.

Na Břeclavsku někdo zastřelil vzácného orla, chyběly mu navíc pařáty

„Prosíme všechny, kteří by mohli mít informace vedoucí k nalezení viníků, aby je oznámili na policii. V případě, že například na procházce narazíte na mrtvého dravce, se zvířetem nemanipulujte a volejte policii, případně nález nahlaste i na AOPK, Správu CHKO Pálava či Českou inspekci životního prostředí. Zabraňte kontaktu zvířat s návnadou,“ nabádá Kmet. 

Pokládání otrávených návnad může být ohodnoceno hned několika trestnými činy, trestné je rovněž zabití chráněného druhu. I v tomto případě podali ochranáři trestní oznámení na neznámého pachatele.

Dlouhodobě se však viníky nedaří odhalit a potrestat. Ochranáři věří, že změnu přinese v lednu schválená Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030.

Autor: