Sto let opuštěné pozemky připadly státu, původní majitelé zmizeli v USA

  17:02
Komu patří více než hektar pozemků v Deblíně na Brněnsku, o tom se déle než sto let mohli lidé přít, nebo alespoň tipovat. Kuriózní případ neznámého vlastníka teď rozetnul Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Původní majitelé pozemků se totiž odstěhovali do USA ještě v dobách Rakouska-Uherska.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

„Nemovitosti opustili již v roce 1907,“ informovala mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Poprvé se záhadu, komu pozemek patří, pokusil rozlousknout katastrální úřad v roce 1994. Tehdy požádal soud o dodatečné projednání pozůstalosti. „Dědické řízení však nebylo zahájeno, neboť se nepodařilo zjistit datum úmrtí a poslední bydliště vlastníků pozemků,“ uvádí mluvčí.

Trvalo tedy ještě dalších 27 let, než bylo dědické řízení zahájeno znovu. Tentokrát na podnět vzdáleného příbuzného někdejších majitelů pozemku. Ten ale od soudu odešel s prázdnou.

„Soud po podrobném šetření věc uzavřel s tím, že se jedná o opuštěný majetek, který připadá do vlastnictví státu,“ informoval ÚZSVM. Pozemky, jež neměly jasného vlastníka rovných 114 let, tak nyní bude spravovat Státní pozemkový úřad.