U přehrady se rožnilo sele, mimo Brno si příroda od turistů oddechla

  10:02
Rožněné sele, pivo v plastových kelímcích, cukrová vata i langoše. To všechno si s sebou o víkendu odnášeli turisté z přístaviště na procházku kolem Brněnské přehrady. Jen v sobotu odpoledne se jich na molu u velké kotvy tísnila v jednu chvíli téměř stovka.

Parkoviště u Brněnské přehrady byla obsypaná auty. Lidi zlákalo ven příjemné počasí, policisté pokutovali chybějící roušky. (6.3.2021) | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

A většina z nich neměla dostatečnou ochranu úst a nosu, protože si zrovna dopřávali něco k snědku nebo k pití.

Parkoviště právě u bystrckého přístaviště bylo až na několik posledních míst neustále zaplněné. První víkend nového lockdownu na jižní Moravě přinesl slunečné jarní počasí, a to zlákalo ven výletníky. A na dodržování hranic katastru obce se při tom moc nehrálo.

Třeba v Podolí. Zatímco se obyvatelé obce procházeli po polních cestách s velkými rozestupy, projížděla kolem nich auta, která vozila výletníky jen o pár set metrů dál, k parkovišti u Mariánského údolí v brněnské Líšni.

Tamní cesty obsypali lidé se psy, rodiny s dětmi i skupinky seniorů, ale také cyklisté nebo bruslaři. I tam otevřelo několik výdejních okének a lidé si se zakoupeným zbožím neváhali sednout ke stolům na restaurační zahrádce.

Rušno v Brně, klid v Lednici

Pro strážníky, kteří museli ohlídat dodržování vládních nařízení proti šíření koronaviru, to byl perný víkend. Hlídky po Brně za celý sobotní den a většinu neděle zjistily na 230 případů porušení vládních opatření. „Jen v okolí přehrady jich bylo asi třicet,“ poznamenal mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba. 

Lidé ve velkém mířili i na populární rozhlednu Holedná nebo třeba do Wilsonova lesa. „Nejčastějším prohřeškem bylo neadekvátní zakrytí dýchacích cest,“ vyzdvihl Šoba.

Oproti Brněnské přehradě nebo Mariánskému údolí se ostatní turisty hojně navštěvované lokality proměnily k nepoznání.

Oddechl si třeba Svatý kopeček v Mikulově. Zatímco jindy tam míří davy a návštěvníci jsou spíš zdaleka, tento víkend se na vrcholku vystřídalo pouze několik desítek místních, kteří si tam vychutnávali netradiční klid.

„Kolega se byl osobně podívat v Lednicko-valtickém areálu. Potkal jen několik výletníků. Nebyly to ani skupinky, ale opravdu jednotlivci, místo bylo téměř prázdné. Podobně na tom tento víkend byl i Moravský kras,“ poukázal mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka. 

To potvrzuje i Stráž přírody chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

„Rušno je pouze na brněnských lokalitách, jako je Stránská skála nebo Hádecká planinka. Tam naši strážci zaznamenali zvýšený pohyb turistů. A dokonce jsme museli řešit i jedno rozdělávání ohně v lese. Ale ve zbytku Moravského krasu je klid. Hlavně když tento víkend srovnám s loňským jarem, to k nám mířily davy lidí a řidiči nezodpovědně parkovali v přírodě. Určitě je to i tím, že policie hlídá přejezdy mezi okresy,“ řekl strážce Filip Chaloupka.

Policejní hlídky, které se právě na tyto lokality vydávaly, proto přejely na jiná místa. „Celý víkend se hlídky přesunují tam, kde je to potřeba. Policisté nejsou jen na silnicích u hranic okresů, ale právě i v turisticky atraktivních lokalitách. Když jsme zjistili, že v Moravském krasu nikdo není, přesunuli jsme se jinam,“ popsal policejní mluvčí.

Řidiči se zkoušejí vymlouvat

Klid v některých výletních lokalitách překvapil místní i samotné policisty. Nemilé překvapení zase zažilo o víkendu více než dvě stě jihomoravských řidičů. Ty policejní hlídky nepustily za hranice okresů a vrátily je na cestu zpět.

Hurá na výlet. Mnozí Brňané si vyložili spojení okresů po svém

„Jen za sobotu policisté obrátili 137 aut. Řidiči chtěli jet do jiných okresů, ale cestující neměli potřebné dokumenty ani právní důvod. V neděli bylo obdobné počasí, proto se situace vyvíjela podobně, a proto jsou i počty zastavených aut nebo pokutovaných stejné jako první víkendový den,“ sdělil Chaloupka s tím, že policisté rozdali i během neděle desítky pokut.

Podle něj pomalu končí období, kdy jsou hlídky tolerantní k těm, kteří porušují vládní nařízení. 

„Koluje u nás vtip, že o tolika rozbitých střechách a prasklých potrubích na chalupách policisté ještě neslyšeli. Všímáme si, že se lidé zkoušejí vymlouvat, měnit svá odůvodnění cest. Ačkoli to vždy záleží na tom, jak danou situaci vyhodnotí konkrétní policista, můžu obecně říct, že lidé měli už dostatek času si všechny informace zjistit a zorientovat se. Prostoru pro vysvětlování je už teď čím dál méně,“ upozornil Chaloupka.