Budu se věnovat pouze podnětům od lidí, vzkázal ombudsman Křeček

  14:56
Bez priorit bude letošní rok pracovat veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Podle něj by si ombudsman neměl vybírat témata, takže se bude věnovat podnětům od lidí. Jde o odlišný přístup, než který upřednostňovala Křečkova předchůdkyně Anna Šabatová.

Křeček v úterý informoval veřejnost o činnosti v minulém roce. Oblasti, kterým se bude tento rok a ve svém funkčním období věnovat, blíže nespecifikoval. „Činnost ochránce veřejných práv spočívá v tom, co mu lidé sdělí, a ne v tom, že by si něco vybíral,“ řekl Křeček.

Podle něj je úřad ombudsmana omezený tím, s čím se na něj lidé obrací. „Naším prvním úkolem je reagovat na podněty lidí. Tak, jak se budou vyvíjet podněty, které lidi trápí, tak ty my budeme samozřejmě vyřizovat a věnovat se jim,“ dovysvětlil Křeček.

Na rozdíl od Křečka má priority zaměření jeho zástupkyně Monika Šimůnková. „Všem oblastem a kompetencím věnujeme stejnou váhu. Pro mě je ale důležitá oblast ochrany dětí a osob se zdravotním postižením,“ nastínila Šimůnková.

Přesto alespoň částečně Křeček načrtnul možné nesnáze letošního roku. Podle něj budou problémy s novým stavebním zákonem, u kterého bude třeba objasnit některá ustanovení. „Také nás čeká problematika dětského ombudsmana a vztahy mezi ním a námi,“ konkretizoval Křeček.

V minulém roce za bývalé ombudsmanky Anny Šabatové se na veřejného ochránce práv lidé nejčastěji obraceli se stížnostmi z oblasti sociálního zabezpečení týkající se důchodů, poté z oblasti stavebnictví. „Co se týče justice, tam se dlouhodobě věnujeme problematice zveřejňování rozhodnutí soudů ve veřejné databázi,“ popsala ředitelka právní sekce ombudsmana Jana Gregorová.

Kromě toho se úřad ombudsmana v předešlém roce zaměřil na nenávistné projevy na internetu. „Je to určitý fenomén dnešní doby. Je důležité si uvědomit, že svoboda projevu má určité limity a meze. Z naší analýzy jsme zjistili, že v 91 procentech případů soud obviněného odsoudil,“ okomentovala Gregorová.

Kromě toho zpráva za loňský rok obsahuje i tři legislativní doporučení Poslanecké sněmovně týkající se oblasti ochrany práv osob omezených na svobodě. Ombudsman navrhuje, aby lékaři mohli oznámit zjištění špatného zacházení, aniž by tím porušili mlčenlivost. Dále doporučuje úpravu problematiky výkonu ochranných léčení a změnu trestního zákoníku v oblasti zabezpečovacích detencí.

Autor: