iDNES.cz

Městský byt v centru Brna získala dcera političky za třetinu

  6:30
Do pomyslné knihy o podivných investicích brněnských politiků do nemovitostí přibyl další příběh. Nejdříve do pronájmu a později v privatizaci za velmi výhodnou cenu získala šedesátimetrový byt 1+1 v centru v Čápkově ulici dcera nynější místostarostky městské části Brno-střed Michaely Dumbrovské (KDU-ČSL).

Ta tehdy působila v bytové komisi, a navíc za dceru, která byla tehdy krátce po dokončení studia, částku odpovídající zhruba třetině tržní ceny zaplatila.

Otázku přidělení bytu a privatizace z roku 2013 nedávno otevřeli zastupitelé na svém zasedání, už předtím se jí zabývali na kontrolním výboru, kam si místostarostku pozvali, aby vysvětlila, jak se dcera k bytu dostala a jakou roli hrálo její politické působení v městské části.

„Reagovala, že v tom žádný klientelismus nebyl, druhou věcí ale je, že já i další členové výboru si myslíme, že zastupitelé a jejich rodinní příslušníci by neměli žádat o obecní byty. Pravidla to samozřejmě dovolují, ale politik zná procesy, má tak výhodu oproti ostatním,“ podotkla šéfka kontrolního výboru a opoziční zastupitelka Brna-střed Monika Lukášová Spilková (Piráti). 

Podle ní nezáleží na tom, zda je politik v koalici, nebo opozici, kde lidovci tehdy seděli.

Dumbrovská se dnes brání, že vše fungovalo naprosto stejně jako u jiných bytů a že politik ani jeho příbuzní nemají při žádosti informace navíc.

„Nabízené městské byty byly a jsou zveřejňovány na úřední desce včetně všech potřebných údajů,“ podotkla místostarostka s tím, že kdykoli je možné se na vše potřebné zeptat přímo na úřadě.

Stejně tak zdůraznila, že její dcera se předtím dva roky neúspěšně snažila šestkrát byt získat. Opakované žádosti však podávají i ostatní uchazeči, a to mnohdy delší dobu. Jak už informoval Deník N, dcera Dumbrovské navíc uspěla se žádostí až díky bonusovým bodům za individuální ohodnocení. 

Nabízené městské byty byly a jsou zveřejňovány na úřední desce včetně všech potřebných údajů.

Michaela Dumbrovskámístostarostka Brna-střed

Byt jí tak připadl z osmého místa a předběhla i žadatele, který se městské bydlení snažil získat patnáctkrát. V témže roce pak byt zprivatizovala, a to díky matce, která částku zaplatila předem a dostala tak dvacetiprocentní slevu. Byt 1+1 v centru Brna získala za půl milionu korun.

Bodový posun musí být prokazatelný a zdůvodnělý

Nízkou cenu tehdy umožňovala městská pravidla, tržní se přitom u takového bytu podle opozičního zastupitele Gabriela Kurtise (Žít Brno) pohybovala v trojnásobné výši. Ten také kritizuje, že není nijak zdůvodněné, jak se najednou mladá absolventka práv dostala na čelo a byt připadl právě jí. 

„Jistá míra individuálního ohodnocení je namístě, ale je potřeba znát důvody. Jinak to dlouhodobě vytváří u občanů nedůvěru, protože nedokážou pochopit, proč dostal byt někdo, kdo měl méně bodů,“ vyjádřil se Kurtis.

Také Michal Bláha z organizace Hlídač státu tvrdí, že je podobné přidělování bytů velmi problematické. „Bodové posunutí musí být jasně zdůvodněné a tyto důvody prokazatelné, a to u kohokoli. Nicméně politická aktivita dotyčného je jen přitěžující,“ poznamenal.

Podle starosty Brna-střed Vojtěcha Mencla (ODS) je třeba zvážit případné připomínky opozice k systému přidělování bytů, zároveň ale tvrdí, že dnes už je nastavení dostatečně transparentní. „Zásadní mezery nevidím,“ sdělil. 

Stejně tak za stávajícími pravidly stojí i místostarostka Dumbrovská. „Rozhodnutí jakéhokoli orgánu samosprávy je výsledkem hlasování, na tom je samospráva založena na rozdíl od rozhodnutí státní správy, podstatnou náležitostí je odůvodnění,“ vysvětlila s tím, že v komisi může kterýkoli člen předložit návrh na doporučení kohokoli ze seznamu uchazečů.

Další podivně přidělené byty

Každopádně její případ není zdaleka ojedinělý v dlouhé sáze podivného přidělování bytů brněnským politikům, jejich příbuzným a známým. Naposledy se loni na Brně-sever řešil městský byt pro zastupitele za Svobodné Davida Pokorného. Ten se brání, že postupoval stejně jako každý jiný žadatel a v pořadníku na bydlení byl asi rok. 

„Ještě s jedním uchazečem jsme měli následně stejný počet bodů. Byt jsem však získal já, protože jsem v pořadníku figuroval delší dobu,“ vysvětloval už dříve Pokorný.

Jako vhodné to ale neviděl už tehdy radní na Brně-sever a zároveň náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Převládl tam jasně názor, že by nebylo šťastné, aby byty byly obecně přidělovány zastupitelům. Může to totiž vyvolávat typický střet zájmů, když se pak rozhoduje o nějaké konkrétní záležitosti,“ vysvětlil, proč se lidovci při projednávání nakonec jako jediní zdrželi hlasování.

Byli to však právě dva Hladíkovi asistenti, kteří získali městské startovací byty, jak před dvěma roky informovala MF DNES. Uspěli napoprvé, ačkoli mezi zájemci se objevili i lidé, kteří losování zkoušeli už poněkolikáté. 

„Všechno proběhlo podle pravidel, nezasahoval jsem do toho, nemohl jsem to nijak ovlivnit, vyzpovídejte všechny úředníky a členy bytové komise,“ prohlašoval tehdy Hladík.

Před dvěma roky MF DNES informovala také o přidělení bytů synovi tehdejšího místostarosty Králova Pole Daniela Valenty (TOP 09), který měl dokonce bytovou problematiku v městské části na starosti. Bránil se, že výběr nijak neovlivňoval. I v tomto případě se k bytu jeho syn dostal díky bonusovým bodům, podobně jako dcera političky z centrální městské části.

Autor:
zpět na článek