iDNES.cz

Politici neschválili nový územní plán Brna, vrátili ho k přepracování

  16:32
Pětihodinová debata o návrhu nového územního plánu Brna, na který město čeká už dvacet let, skončila pro pozorovatele brněnské politiky podle očekávání. Zastupitelé klíčový rozvojový dokument v předložené podobě neschválili, ale rozhodli o pokynech k jeho dopracování.

Téma nového územního plánu brněnskou koalici ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD poslední týdny čím dál více štěpí a hádky mezi koaličními partnery bylo možné slyšet přímo na schůzi zastupitelů.

A přidala se samozřejmě i opozice.

„Kdo nese politickou odpovědnost, že je návrh územního plánu připraven tak, jak je připraven?“ ptala se opoziční zastupitelka za hnutí ANO Karin Karasová s tím, že samozřejmě všichni ví, že je nový územní plán potřeba. Ten stávající je už zastaralý, pochází totiž z roku 1994.

„Územní plán je obrovsky složitý dokument, který nikdy nebude vyhovovat všem,“ hájil práci radní Filip Chvátal (KDU-ČSL), jenž má územní plánování na starosti. Své kolegy hájil i městský architekt Michal Sedláček, jehož tým na územním plánu pracoval.

ANALÝZA: Vysněný nový územní plán Brna je zajatcem politických her

„Žádný územní plán v Česku není tak projednaný jako tento. Není pravda, že jsme většině připomínek a námitek nevyhověli. Snažili jsme se vyjít vstříc co nejvíce občanům,“ přiblížil.

Podle něj i právní posudky zabývající se výtkami starostů i celkově novým územním plánem řekly, že obstojí a nehrozí jeho zrušení po případné žalobě. „Stojíme si za ním jako zpracovatel a věříme, že bude schválený,“ doplnil.

Jenže k tomu nedošlo. Sama primátorka Markéta Vaňková (ODS) na zasedání řekla, že vnímá v aktuální situaci jako nejlepší vrátit dokument k dopracování. „Největší problém mám s tím, že nebyl zpracováno posouzení na udržitelný rozvoj ve stabilizovaných plochách,“ sdělila primátorka jednu z hlavních výtek starostů městských částí.

Zároveň svůj postoj vysvětlila i tím, že nad Brnem dnes nevisí pomyslný Damoklův meč, že by starý územní plán s koncem letošního roku přestal platit. Tento termín byl novým stavebním zákonem prodloužen až do roku 2028.

ODS navrhla postupně schvalovat jednotlivé pokyny, podle nichž se má nový územní plán přepracovat nebo dopracovat. Postupně hlasovali o šesti pokynech, pro něž vedle ODS, hlasovala také koaliční ČSSD, v některých případech i Piráti a také velká část opozice, tedy hnutí ANO, odštěpená část klubu ANO s názvem Nezávislí i SPD. Většinou zhruba 35 hlasů z 55 návrhy postupně schválili.

Naopak vůbec svůj postoj nevyjádřili lidovci, jejichž náměstek Petr Hladík navrhoval stažení materiálu bez dalších pokynů. Pro takový postup byli jen oni s Piráty, kteří však samostatně neměli dostatek hlasů. Stejně tak neprošly ani dva další návrhy SPD.

Návrh územního plánu se tak vrátil do rukou Kanceláře architekta města Brna, která musí na dokumentu dál pracovat, což může trvat i více než rok. Stěžejní slib brněnské koalice tak zůstane nenaplněn.

Autoři: ,
zpět na článek