Za nouzového stavu ukradl pečivo. Ve vězení stráví rok a půl

  13:44
Muže, který v Brně v době nouzového stavu ukradl v obchodním domě pět kusů pečiva, dnes krajský soud poslal za krádež na 18 měsíců do vězení.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

Když se pětadvacetiletý Lukáš Kalina vydal 2. dubna do nákupního centra pro víno a pět pizza bulek, platil v České republice nouzový stav. Zatímco víno si Kalina koupil, na potraviny už mu nezbyly peníze. A tak pečivo v hodnotě necelých 63 korun ukradl.

Policisté ho dopadli, hrozil mu trest až osm let za mřížemi. Kvůli vyhlášenému nouzovému stavu totiž platí vyšší trestní sazba. Městský soud mu v květnu uložil dvouletý nepodmíněný trest. 

„Můj klient sice kradl, ale z existenčních důvodů. Nebral roušky ani zdravotnický materiál, který by se vzniklé pandemické situace dotýkal,“ informovala obhájkyně Petra Žilková, která rozsudek na dva roky ve vězení označila za nepřiměřený.

Proti dvouletému trestu se tak společně s mandantem odvolali. Soudní senát Krajského soudu v Brně jim dnes dal částečně za pravdu a trest mimořádně snížil pod spodní hranici. Kalina si tak ve vězení odpyká 18 měsíců. 

Muž pobírá invalidní důchod, je schizofrenní a těžce závislý na alkoholu. Krádež provedl v době, kdy už byl v podmínce za jinou krádež. Uvedl, že svého jednání lituje a ví, že krást se nemá. 

Polehčujícími okolnostmi se pro soudce staly zanedbatelná výše škody, objekt krádeže i doznání k činu. Dnešní rozsudek už je pravomocný, obviněný může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu. 

„Dosáhli jsme snížení trestu pod dolní hranici, úspěch to je. Zda se bude chtít klient dále dovolávat, to zatím nevím,“ řekla po skončení soudního jednání Žilková.

Před svým pobytem ve vazbě žil muž na ulici. „Jsem ochotný dobrovolně nastoupit na ochrannou léčbu,“ řekl ještě u soudního jednání.

Spáchání trestného činu během nouzového stavu vede ke zvýšení trestní sazby, za krádež hrozí pachateli dva až osm let vězení. 

Autor: