iDNES.cz

Jihomoravské nemocnice obnoví za miliardu přístroje vytížené covidem

  12:46
Rekordní investice chystají v letošním roce jihomoravské nemocnice. Za více než miliardu korun budou nakupovat především přístroje potřebné pro péči o pacienty s covidem-19, ale i takové, jež pomohou v léčbě jiných nemocí. Bude se rovněž stavět a rekonstruovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Téměř 700 milionů korun letos proinvestují ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. „Pro srovnání, letos to bude dvakrát více než loni. A třeba v roce 2017 se investovalo pouze 46 milionů, v roce 2018 pak 78,5 milionu,“ srovnává mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

„Pořídíme například nové CT a magnetickou rezonanci, vyšetřovací jednotky pro dialýzu a ORL, nová lůžka, ortopedické vrtací systémy, neurochirurgickou navigaci, operační stoly a světla,“ vyjmenovala Lipovská.

Modernizovat se budou také přístroje v laboratořích, zejména pro vyhodnocování onemocnění covid-19 a pro genetiku, přístroje na očním oddělení a obnovy se dočkají některé jednotky intenzivní péče.

Z nejdůležitějších staveb Lipovská zmiňuje dokončení rekonstrukce a modernizace budovy dialyzačního oddělení a plicní ambulance a také ambulancí kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku.

Pořízení nového vybavení v jihomoravských špitálech za desítky až stovky milionů je letos možné i díky penězům z Evropské unie z programu React-EU. Třeba Fakultní nemocnice Brno z nich bude financovat jednotky intenzivní péče na geriatrii a gastroenterologii. 

„Dále pak nakoupíme další vybavení, například na kliniku infekčních chorob,“ uvedla mluvčí Veronika Plachá s tím, že v letošním roce se bude řešit rovněž projektová dokumentace na novou porodnici. Ta vyjde na dvě miliardy a její stavba je v plánu v letech 2023 až 2025.

Covid ukázal stárnutí přístrojů

Zdravotníci se shodují, že se potřeba novějších a modernějších přístrojů nejvíce potvrdila právě v současné koronavirové pandemii, kdy jsou technologie mnohem vytíženější než kdy jindy. Do „covidového“ vybavení budou investovat i ve Vojenské nemocnici v Brně. 

„Vyměníme například rentgenové přístroje a nakoupíme vybavení související s urgentní medicínou, do které patří i covid,“ sdělil ředitel Martin Stračár. Vojenská nemocnice z programu React-EU získala 150 milionů na letošek a příští rok.

Stejná suma pomůže i znojemské nemocnici. „Investice jsou alokovány na přístrojové vybavení pro různá oddělení napříč celou nemocnicí. Jedná se především o přístroje radiodiagnostické, operační a laboratorní,“ řekl ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík. Pořídí tady i vybavení umožňující jednodušší manipulaci s pacientem mezi jednotlivými odděleními, včetně nových lůžek. Půjde o 266 lůžek a 153 přístrojů.

Monitorovací systémy, skiagraf, pojízdný rentgen, infuzní techniku pro celou nemocnici, několik ultrazvukových přístrojů a analyzátor do laboratoří nakoupí za 50 milionů nemocnice v Blansku.

„Z dalších investic půjde například o kompletní rekonstrukci stravovacího provozu ve výši osm milionů korun,“ dodala ředitelka Vladimíra Danihelková.

Vyškov chystá centrum přirozeného porodu

Brněnská Úrazová nemocnice dostane od města letos finanční injekci ve výši 35 milionů korun.

„V rámci této částky se opraví například rozvody a výtahy, ale především dojde k rekonstrukci ambulancí. Současné uspořádání totiž neodpovídá standardům ani počtu pacientů, proto je čekají stavební úpravy, díky kterým budou pro návštěvníky komfortnější,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Porodní pokoj centra, které chystá nemocnice ve Vyškově, nabídne maminkám větší komfort. | foto: Nemocnice Vyškov

Vyškovská porodnice, kam se často sjíždějí rodičky z širokého okolí i zahraničí toužící po přirozeném porodu, potěší nastávající maminky vybudováním takzvaného centra přirozeného porodu. 

„Ze tří na pět zvýšíme počet porodních boxů a zlepší se jejich vybavení. Pohodlnější budou i pokoje. Dámy mají různá přání u porodů, proto bude vše komfortnější a přizpůsobí se přání rodiček,“ vysvětlil ředitel nemocnice Zdeněk Horák. Modernizace a rozšíření porodnice začne letos a vyjde na 25 milionů.

Hodonín se dočká magnetické rezonance

I pacienti z Hodonínska se v příštích letech mohou těšit na výrazné zlepšení nabídky zdravotní péče i zvýšení komfortu. Plánuje se tady obměna přístrojového vybavení i nové budovy.

„Modernizace přístrojového vybavení počítá s náklady přibližně 150 milionu korun na letošek a příští rok,“ přiblížil náměstek pro investice Milan Pospíšil.

Nemocnice zmodernizuje vybavení oddělení ARO, kam nakoupí plicní ventilátory či dialyzační přístroje, investice čekají operační sály a samostatnou kapitolou bude pořízení magnetické rezonance, jež doposud v portfoliu nemocnice chyběla a měla by být jedním z hlavních prvků jejího rozvoje. 

Nejen pro ni nemocnice postaví pavilon zobrazovacích metod za zhruba 120 milionů, které zaplatí z vlastních zdrojů. Další velkou investicí ve výši 70 milionů bude přístavba urgentního příjmu. Tam už pomohou fondy EU.

A investovat se bude i mimo okresní města. Například pacienty na očním oddělení kyjovské nemocnice budou operovat novým 3D mikroskopem za deset milionů. Obvyklý operační mikroskop tak nahradí dvojice kamer, které obraz snímaného oka přenášejí na velký LCD monitor ve vysokém rozlišení, prostřednictvím 3D technologie. 

„Budeme s ním schopni významně snížit množství světla, které během operace dopadá do oka pacienta. Tím šetříme sítnici, kde jsou i nervové buňky zprostředkovávající samotné vidění,“ vypočítal výhody primář očního oddělení Evžen Fric.

zpět na článek