Brno uzavře centrum autům, na zkoušku zpřísní vjezd do pěší zóny

  10:14
Zakázaným územím se stane pro auta náměstí Svobody v centru Brna. Do tamní pěší zóny se nově i rezidenti, majitelé firem či zásobovači dostanou jen mezi šestou hodinou ráno a půl jedenáctou dopoledne.

Omezení aut zajistí zpřísnění pravidel pro vjezdy do historického středu města. Ke kamerám se přidá dohled strážníků. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pilotní provoz s upravenými pravidly pro vjezdy do historického středu města začne 1. července. Zahrnují umístění nových značek do Rašínovy a Masarykovy ulice, které neumožní pokračovat na náměstí. Kromě kamer budou na dodržování zákazu dohlížet strážníci v ulicích.

„Jde nám hlavně o to, aby řidiči nemohli projíždět přes centrální prostranství,“ shrnul radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Přitom když zpřísnění nedávno požadovala radnice Brno-střed, tvrdil, že striktně zamezit vjezdům nelze. „Teď máme právní názor, o který se opíráme,“ reagoval na to radní.

Magistrát navíc uvažuje o zpřísnění pokut za neoprávněný vjezd, vyšším postihu za botičky či o odtahu aut.

I nadále bude možné požádat o vydání individuální krátkodobé výjimky, typicky třeba při stěhování. Carsharing a taxislužby budou mít vjezd zcela zakázaný.

Omezení vjezdu se nebude týkat složek integrovaného záchranného systému, vlastníků parkovacích stání, invalidů, poskytovatelů sociálních nebo zdravotních služeb, dlouhodobých vjezdových povolení pro činnost, jako jsou například ta, která magistrát vydává pro svozu odpadu.

„Zkušenosti a data, která získáme během letních měsíců, na konci září vyhodnotíme, a bude-li to nutné, provedeme potřebné úpravy režimu nejen přímo na náměstí Svobody, ale i v celém centru města,“ dodal Kratochvíl.

Magistrát prověří i možnost instalace úsekového nebo okamžitého měření rychlosti v pěší zóně.

23. listopadu 2015