V Brně otevřeli vnitřní tropickou zahradu se stovkami exotických motýlů

  15:32
Stovky motýlů z Oceánie, Amazonie, střední Ameriky nebo Afriky mohou spatřit návštěvníci ve vnitřní tropické zahradě Papilonia, kterou v sobotu dopoledne otevřeli v pasáži Rozkvět v Brně na náměstí Svobody. Otevřená bude denně včetně víkendů.

Nejdříve Karlovy Vary, poté Praha a nově také Brno otevřelo vnitřní tropickou zahradu Papilonia, kde návštěvníci uvidí pestrobarevné motýly třiceti různých druhů, některé z nich i s rozpětím křídel dvacet centimetrů.

„Myšlenka se zrodila zhruba před rokem a posledního půl roku jsme zahradu budovali. Otevřít jsme chtěli už před dvěma měsíci, ale zasáhl nám do toho koronavirus a nastaly i další komplikace, takže jsme naplánovali otevření na začátek prázdnin,“ uvedl Lukáš Červený, jednatel společnosti, které zahradu v brněnské pasáži Rozkvět provozuje.

Motýlům museli ve vnitřních prostorách pasáže vybudovat na 150 metrech čtverečních speciální ekosystém, jaký znají z tropického deštného pralesa. Je tam proto kolem 28 stupňů Celsia a především vysoká vlhkost, která dosahuje 80 procent.

Do Brna dováží provozovatelé zahrady kukly motýlů z farem po celém světě. Například převoz z Filipín trvá podle Červeného tři dny. Zároveň se ale snaží ubezpečit, že dovážením motýlů nijak neničí přírodu. „Motýly pěstují na farmách, díky nimž tam lidé mají práci,“ řekl.

V Brně pak návštěvníci mohou ve speciální vitríně sledovat, jak se motýli líhnou. Každý den je to zhruba 60 líhnutí. „V současnosti by tam mělo být 500 až 700 motýlů, nemáme je ale přesně spočítané, protože někteří uhynou a zároveň každý týden dovážíme nové kukly,“ doplnil šéf Papilonie.

Tropická zahrada je otevřená každý den od 10 do 20 hodin. Dospělý zaplatí za vstup 150 korun, dítě stovku. Na výhodnější vstupné mají nárok rodiny a větší skupiny. „Byli bychom rádi, kdyby k nám každý den přišlo asi 200 lidí,“ dodal Červený.

Autor: