Oprava mostu na tahu k Vídni finišuje, okolní silnice jsou ale zničené

  6:30
Dlouho očekávané zprovoznění opravovaného mostu přes novomlýnské nádrže na rozhraní okresů Břeclav a Brno-venkov se blíží. Na stavbu pohodlnější cesty k Vídni však doplatily vesnice na objízdné trase, silnice jsou tam úplně zničené.

Tři čtvrtě roku pracovali silničáři na opravách mostu přes novomlýnské nádrže, po kterém míří veškerá tranzitní doprava z Brna na jih kraje a dál do Vídně. Do jeho zprovoznění, na něž tisíce řidičů napjatě čekají, už zbývá jen pár dní. 

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) finišuje s posledními dodělávkami. „Práce dokončíme v průběhu prosince. Záležet bude na přízni počasí v následujících dnech,“ sděluje mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. 

„Velká část prací už je hotová. Chybí nám ještě položit živičné vrstvy, což plánujeme koncem listopadu. Dále už půjde jen o dokončovací práce typu osazení zábradlí nebo dodělání vodorovného dopravního značení,“ vyjmenovává.

Stavba mostu byla v mnohém jedinečná. Třeba v tom, jak probíhala betonáž. Domíchávač totiž na místo připlul na speciálním pontonu a samotné betonování prováděli v pětimetrové hloubce zkušení potápěči. Práci jim komplikovala zčeřená voda, která omezovala viditelnost, složitá byla také logistika. 

„Protože se most nachází v ornitologicky významném území, montáže musely probíhat mimo staveniště a relativně komplikovaně jsme je na stavbu naváželi a vysouvali,“ popisuje Ledvinová.

Náklady se šplhají k 350 milionům korun. Vedle samotného mostu jsou v této sumě zahrnuty i úpravy krajských silnic v okolí, které sloužily po dobu výstavby jako objízdná trasa.

Neustálé látání

Právě na ně se teď upíná pozornost. Deset měsíců po nich jezdilo až 12 tisíc aut denně, třetinu z nich tvořily náklaďáky. Silnice mezi vesnicemi, které na takový nápor nejsou stavěné, dostaly za tu dobu pořádně zabrat. Výmoly hluboké i deset centimetrů nejsou výjimkou, třebaže se silničáři po celou dobu snažili je průběžně látat.

Třeba v Dolních Dunajovicích přišli o vyvýšené betonové retardéry u vjezdu do obce, kamiony a asfaltové záplaty je srovnaly se zbytkem vozovky. V Drnholci se zase doslova rozpadá křižovatka na průtahu.

„Člověk neví, co tam nechá, jaké jsou tam jámy. Hrůza,“ postěžovala si na sociálních sítích například řidička Renata Huťková. A přidávají se i další, kteří se na některých místech bojí o nápravu auta. „Směr do Vlasatic je tak na tank nebo nějakou krosku,“ potvrzuje Mike Sirbu.

Starostové všech vesnic, jimiž objížďka vede, oslovili už v létě hejtmanství s prosbou o pomoc. Dopis směřoval z Drnholce, Dobrého Pole, Březí, Dolních Dunajovic, Brodu nad Dyjí a Nové Vsi u Pohořelic. 

„Dostali jsme odpověď, že se nemáme bát, že silnice budou opraveny a budou určitě v lepším stavu, než byly. Což asi není takový problém,“ říká ironicky starosta Dolních Dunajovic Josef Hasník s tím, že cesta z jeho obce do sousedního Brodu nad Dyjí už v horším stavu být ani nemůže. 

„Silničáři ji látají po celou dobu objížďky. Nanáší se další a další asfalt a tím se neustále rozšiřuje. Je vidět, že tam, kde byly patníky metr od silnice, už jsou zaasfaltované,“ poukazuje na přibývající nánosy hmoty, kterou těžké kamiony roztahují do stran.

Na velké opravy už letos nebudou podmínky

ŘSD si na následné opravy schovalo balík peněz. „Vyčleněno máme 77 milionů. Máme pasporty (dokumentaci) komunikací před stavbou, nyní jsme již zadali ke zpracování další pasporty, které by měly být hotové do ledna 2021. Poté vyhodnotíme míru poškození a následně zahájíme nápravu,“ informuje Ledvinová.

Necelou polovinu zmíněné částky už však ŘSD utratilo před samotným spuštěním objížďky, když zpevňovalo cesty, aby nápor tranzitní dopravy vůbec unesly.

Kdy se s plánovanými opravami začne, ještě není jasné. „Teprve až ŘSD oznámí přesné datum, kdy pustí provoz na ‚dvaapadesátku‘, vyhodnotíme stav objížďky a sesumarizujeme, co se bude dělat. Protože k tomu má dojít až v půlce prosince, nemyslím si, že se nějaké velké opravy budou dělat ještě letos, protože na to už nebudou podmínky. Řešit budeme pouze havarijní místa, ale gros oprav přijde na řadu na jaře,“ očekává šéf jihomoravské Správy a údržby silnic Zdeněk Komůrka.

„Budeme se snažit, aby se opravy udělaly v co největším rozsahu. Jestli na to bude stačit těch 40 milionů, které má ŘSD k dispozici, ale teď nedokážu říct,“ podotýká.

Mosty drží vojenská provizoria

Jisté je, že dopravní trápení v obcích na objížďce jen tak neskončí. Na opravu totiž čekají dva mosty, které byly chráněny vojenskými provizorii, a to přes řeku Dyji v Drnholci a přes novomlýnské nádrže u Brodu nad Dyjí.

Názory krajské správy silnic a ŘSD na to, v jak špatném jsou stavu, se přitom zásadně liší. „Ještě před objížďkou jsme dělali diagnostiku a na sedmistupňové škále jsme měli hodnocení stavu mostů na pátém stupni. Poté přišlo ŘSD, udělalo svoji diagnostiku, ke které nás nepřizvalo, a přehodilo oba mosty do stavu sedm,“ upozorňuje na paradoxní situaci Komůrka.

Kvůli tomu osadilo ŘSD mosty kovovými konstrukcemi, které na nich zůstanou, dokud se neopraví. První bude na řadě ten v Drnholci. 

„Tam už máme dokončenou dokumentaci a budeme žádat o stavební povolení. Teď už to bude jen o penězích, chceme je získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ přibližuje Komůrka s tím, že termín zahájení oprav proto ještě není jasný. 

A ještě víc v nedohlednu je u mostu v Brodě nad Dyjí. Tam se v tuto chvíli pracuje na doplňkové diagnostice, která by měla být hotová v polovině prosince. Teprve poté patrně začnou projekční práce na kompletní rekonstrukci.