Voda po deštích vytvořila v Moravském krasu jezero, ze skály se stal ostrov

  10:12,  aktualizováno  16:47
Voda po vydatných deštích dělá starosti také správcům Moravského krasu na Blanensku. Konkrétně v místech, kde se Sloupský potok propadá do jeskynního systému. Voda tam před skalami vytvořila jezero.

Podle Antonína Tůmy ze správy chráněné krajinné oblasti nejde o úplně běžný stav. 

„Dochází k němu, když je hodně srážkové vody. Tentokrát to byl déšť. Na ponory se nahrne z širokého povodí hodně vody. Častěji k takové situaci docházelo během jarního tání sněhu. Nad ponorem se pak vytvoří jezero,“ vysvětlil Tůma.

Jezero se vytvořilo konkrétně před skálou Hřebenáč, která se stala ostrovem. Voda pak umí nadělat problémy také v městysu Sloup.

„Zatím ale situace vypadá optimisticky. Domy nebyly zasažené, neevidujeme škody. Voda opadá,“ informoval tamní starosta Martin Mikulášek.

Městys Sloup už zažil povodně například v roce 2003. Přívalový déšť tu vyplavil domy i sklepy. Škody se tenkrát pohybovaly v milionech. Jenom ve slévárně barevných kovů ve Sloupu voda napáchala škody minimálně za čtyři miliony.

Centimetr od extrémních hodnot

Hned ze dvou toků straší divoká voda nyní obyvatele Strážnice na Hodonínsku. V noci na čtvrtek hladina Moravy právě ve Strážnici téměř dosáhla krizové povodňové hladiny. Hydrometeorologové na řece naměřili v době od 23.30 do 3.00 až 702 centimetrů, tedy pouhý jeden centimetr od nejextrémnějších naměřených hodnot.

„Dnes tu provádíme měření. Voda se z koryta Moravy částečně odlévá do lesa, v místě největšího proudu budeme měřit i další průtok. Zatím nemáme kompletní data, ale pod mostem nám v Moravě proudí asi 700 tisíc litrů za sekundu. Hladina řeky je u naší stanice téměř ve stejné výšce jako při povodních v roce 2006. Tam se to s ryskou téměř kryje. Výš už je jenom zaznamenaná povodeň z krizového roku 1997,“ popsal hydrolog Jiří Svoboda z Českého hydrometeorologického ústavu, který ve čtvrtek odpoledne se svým týmem na místě prováděl měření.

Rozlití vody z koryta Moravy podle místních není nic neobvyklého. Častěji jsou však na zatopené okolí zvyklí v jarních měsících. „Voda se rozlila přes cyklostezku, kudy se i na jaře při větších deštích dá projít, dál do obory, hukla do lesa a vytvořila si tam silný proud. Až k dalšímu ramenu je místo lesa rybník. Strážnice je ale naštěstí chráněná protipovodňovou zdí, takže věříme, že k nám domů to už nedojde,“ doufá obyvatelka Strážnice, která se na rozběsněnou vodu přišla podívat.

Kromě Moravy je vysoko i hladina na řece Veličce, i když ta prozatím v korytě drží. Poblíž jsou zahrádkářské kolonie. Lidé v nich pravidelně bojují se stoupající spodní vodou. Například Jiřímu Zahradníkovi voda tentokrát zatopila sklep, jeho soused Kamil Hanačík má podmáčený trávník. „Je to tak nasáklé, že mám strach jít blíž k plotu. Holínky by mi určitě nestačily. Na podzim je to u nás celkem nevídaná podívaná,“ prohlásil Hanačík.

Autor: