Co se děje v mozku při mrtvici, ukáže silikonový model. Proudí v něm krev

  15:36
Studentka Masarykovy univerzity v Brně vyvíjí silikonový model, v němž lékaři mohou sledovat, jak se při cévní mozkové příhodě ucpávají tepny. Doktoři díky tomu budou snadněji rozpouštět krevní sraženiny.

Průhledné silikonové modely mozkových tepen vyvíjí Sandra Thalerová a v nich pozoruje procesy, které v reálném čase na pacientech lékaři sledovat nemohou. | foto: FNUSA - ICRC

Mozková mrtvice postihuje ročně až 15 milionů lidí. A třetina z nich na následky zemře.

Porozumět tomu, co se v lidském mozku při cévní mozkové příhodě děje, se unikátním způsobem pokouší Sandra Thalerová z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA–ICRC). 

Ve svém doktorandském studiu vyrábí průhledné silikonové modely mozkových tepen a v nich pozoruje procesy, které v reálném čase lékaři na pacientech sledovat nemohou.

„Jedinečnost experimentálního přístupu spočívá v tom, že používáme lidskou krev a z ní připravené tromby, tedy krevní sraženiny,“ vysvětlila Thalerová. 

„Naše modely jsou navíc průtokové, jsme tedy schopni napodobit procesy, které nemáme šanci v pacientovi pozorovat v reálném čase,“ dodala.

Thalerová zkouší krevní sraženiny v průhledných modelech také rozpouštět. Enzymatická trombolýza, jak se rozpuštění sraženiny přímo v cévách říká, je mnohem méně náročná metoda než odstranění sraženiny pomocí katetru. 

Pro pacienty by mohla být časem dostupnější. „Pokud se povede jakýmkoli způsobem zvýšit účinnost trombolýzy, půjde o obrovský posun kupředu v léčbě cévní mozkové mrtvice,“ věří Thalerová.

Své modely plánuje ještě vylepšovat, aby léčba pacientů byla následně co nejefektivnější. „Ráda bych je upravila například vystláním jejich vnitřku lidskými buňkami, aby se tak co nejvíce podobaly skutečným cévám,“ popsala studentka.

Thalerová, která studuje na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, za svůj projekt získala ocenění v soutěži Brno Ph. D. Talent.

Celkem se do odborného klání přihlásilo 127 budoucích vědců. Soutěžní projekty i samotné uchazeče hodnotili špičkoví vědci převážně ze zahraničí, ale také z České republiky.