iDNES.cz

Město draze opravilo koupaliště, za zpackanou strojovnu se chystá na soud

  6:14
V českém a slovenském prostředí to mohl být unikát. Jediné koupaliště, kde je technologie kompletně schovaná pod zemí. Jenže právě to se Mikulovu na Břeclavsku vymstilo. Když se letos porouchalo oběhové čerpadlo, voda kompletně zatopila strojovnu a na celou sezonu koupaliště, které město jen krátce předtím za více než sedmdesát milionů korun zrekonstruovalo, vyřadila z provozu.

Mikulov draze zrekonstruoval koupaliště, ale plavat se tam jen tak nebude. Město musí za zpackanou strojovnu platit miliony. | foto: Město Mikulov

A vůbec není jisté, jestli nezůstane uzavřené také na tu příští. Protože technologie, která aktuálně na koupališti je, neumožňuje jeho bezpečný a spolehlivý provoz. Je třeba vybudovat novou. A Mikulov musí spěchat.

„Pokud nezačneme projektovat hned, nemáme vzhledem k dodacím lhůtám některých komponentů ani teoretickou šanci na to, abychom příští sezonu stihli. Musíme opravu začít řešit opravdu okamžitě,“ upozornil vedoucí odboru rozvoje a živnostenského podnikání Michal Kramář mikulovské zastupitele na jejich posledním předvolebním zasedání.

Z městského rozpočtu se tak na nutné opravy musí vyčlenit dalších sedm a půl milionu korun. Kromě jiného se za tuto částku mimo podzemní strojovnu, kam se dostala voda, přestěhuje elektrická část, strojní technologie ovšem i nadále zůstane pod zemí.

Změnit se má také zabezpečovací zařízení, které by jednoznačně signalizovalo vodu tekoucí do strojovny. Právě v tom byl na jaře problém. Na oběhovém filtračním čerpadle se poškodila plastová zátka a přes ni se vyvalila voda.

A nepřišlo se na to dostatečně rychle, aby se dalo rozsáhlým škodám zabránit. Až byla strojovna takřka kompletně zaplavená, podařilo se vodu zastavit zaměstnanci mikulovské firmy Tedos, který riskoval vlastní život a do podzemí vstoupil.

Nad mikulovskou radnicí, zpracovatelem projektové dokumentace i firmou Metrostav, která měla rekonstrukci koupaliště na starosti, se od té chvíle vznáší klíčová otázka, kdo je viníkem.

Metrostav chybu už dříve odmítl a vyjádřil se, že za nehodu může nevhodná manipulace se zátkou na čerpadle. To ale zase odmítá Tedos, který se o provoz koupaliště stará.

Město převzalo stavbu i s vadami

Jasněji mají vnést do sporu znalecké posudky. První z nich už má Mikulov v rukou. A vyplývá z něj, že technologie vůbec neměla být umístěna tak, jak ve skutečnosti je. Byly to zřejmě nárazy přenášené čerpadlem, které způsobily odtržení zátky.

„Znalecký ústav konstatuje, že umístění recirkulačních čerpadel je v rozporu s montážním předpisem výrobce,“ píše se v posudku. „Současně čerpadlo nemá být použito jako pevný bod pro potrubí, což nebylo řešeno silentblokem ani kompenzátorem. Je tedy pravděpodobné poškození a netěsnost recirkulačních čerpadel nebo spojů souvisejícího potrubí,“ popsal znalec v posudku.

Zjednodušeně řečeno, chyběla zařízení, která by nárazy z čerpadla tlumila. Potíž je ovšem v tom, že Mikulov si toho nevšiml dřív a stavbu převzal. „Silentbloky nebyly namontovány, nicméně firma je vyfakturovala a vše předala,“ potvrdil mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS). Město tak vadnou stavbu nejen převzalo, ale také zaplatilo.

Velkou nevoli tento přístup vzbudil dokonce i u koaličních zastupitelů. „Žasnu, co všechno v projektu chybělo. Nechápu, jak mohl být šitý tak horkou jehlou. Chceme přece koupaliště ne na rok, ale na deset, patnáct, dvacet let,“ zlobí se dnes již bývalý zastupitel Zbyněk Tureček (ČSSD). „Bývalo zvykem, že když za město přebírá stavbu určený pracovník, nese za to také zodpovědnost,“ poznamenal.

Kdo konkrétně stavbu přebral, však Koštial prozradit nechce. „Nebudu říkat žádná jména. Jsme v počátcích spolupráce s advokátní kanceláří, která nám teď nastíní všechny kroky. Bude se analyzovat odpovědnost, tedy kdo co podepsal a převzal,“ uvedl dosluhující starosta.

Svoji zdrženlivost ke sdělování podrobnějších informací zdůvodnil pravděpodobným soudním sporem. „Metrostav má velmi dobré právníky a vše, co tady zazní, bude v procesu použito,“ tlumil otázky zastupitelů.

K více než sedmi milionům korun na rekonstrukci technologie tak teď radnice musí přidat také peníze na právní zastoupení.

zpět na článek