iDNES.cz

Záplavy lužních lesů umožní nový jez na Dyji i v létě při nedostatku vody

  9:16
Zatím je možné zaplavit lužní lesy na Břeclavsku, jen když je dost vody. Nově by to mohlo být možné i v létě, kdy bývají nižší průtoky. Podaří se to díky novému vzdouvacímu jezu na Dyji a obnově slepých ramen, tůní, kanálů a také manipulačních objektů, jež vodu nasměrují, kam bude třeba.

Lužní lesy spotřebují velké množství vody. | foto: Lesy ČR

Jde o společnou akci Lesů ČR a Povodí Moravy za 70 milionů, projekt startuje příští rok.

„Jde o obnovu přirozeného vodního režimu revitalizační soustavy v evropsky významné lokalitě Soutok – Podluží. Zachováme tak cenný biotop závislý na pravidelném zaplavování vodou. V současné době probíhá projektová příprava, na které spolupracujeme s Povodím Moravy a dalšími odbornými institucemi,“ přibližuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová s tím, že oblast několikrát za rok úmyslně zaplavují, protože voda je pro zachování lužních lesů nutností.

Lužní les u Břeclavi nyní spotřebuje k přežití víc vody, než je roční úhrn srážek na jižní Moravě. Novinka, kterou tu plánují, je vlastně obnovou přirozeného režimu, jenž tu fungoval v minulém století.

Nový manipulovatelný jez umožní i při nižších průtocích v Dyji vzdout vodu tak, aby došlo k nátokům do lužních lesů.

„Výhodou bude možnost zaplavování lužních lesů podle potřeby i při nižších průtocích v Dyji bez nutnosti odpouštět z vodního díla Nové Mlýny vysoké průtoky. Což lze provést pouze v případě, že se podaří naakumulovat potřebné množství vody,“ vysvětluje mluvčí Povodí Petr Chmelař. 

Voda, kterou vodohospodáři pouští, tak bude využívána hospodárně s větší efektivitou. Systém budou řídit a spravovat Lesy ČR.

„Naše úloha bude i nadále zajišťovat dostatečnou akumulaci vody, pravidelně komunikovat s Lesy ČR, sledovat potřeby vody a prostřednictvím našich dispečerů řídit odtok z Nových Mlýnů podle těchto potřeb,“ dodává Chmelař.

Soutok – Podluží je nejrozsáhlejším komplexem lužních lesů, luk a mokřadu na dolním toku řek Moravy a Dyje. Prolíná se jím řada vodních kanálů s hojnou vodní vegetací a s četnými ohroženými druhy rostlin. V lokalitě žije i řada ohrožených a chráněných živočišných druhů, mimo jiné čolek dunajský, vydra říční nebo bobr evropský.

zpět na článek