Tábory musejí dodržovat přísnější opatření, zájem o ně však stoupl

  17:00
Opatření proti šíření koronaviru výrazně proměnilo běžný chod letních táborů. Děti si povezou vlastní ručníky, voda na mytí rukou musí být tekoucí a výlety do akvaparků se doporučuje oželet. Přesto je o tábory velký zájem.

Ačkoli nebylo vůbec jisté, zda a za jakých podmínek se tábory budou konat, k překvapení všech zájem o ně prudce stoupl. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Řada volnočasových oddílů se s nastalými změnami musela vypořádat po svém.

„Dezinfekce na jeden tábor přijde na 10 tisíc korun, to nám přípravy trochu zkomplikovalo, ale nakonec se jí snad podařilo zajistit dostatek,“ popisuje situaci Klára Procházková z rady Junáka Jihomoravského kraje.

Ačkoli nebylo vůbec jisté, zda a za jakých podmínek se tábory budou konat, k překvapení všech zájem o ně prudce stoupl. 

„Čekali jsme, že se turnusy budou letos spíš rušit. Proto nás zaskočilo, že jich naopak máme největší počet za posledních deset let. Pokles zájmu dětí jsme nezaznamenali, jede jich o několik stovek víc,“ diví se.

S přípravou jídel děti pomáhat nebudou

Ani pro pionýrské oddíly nejsou zpřísněné hygienické podmínky zásadní problém. K nějakým změnám bude nutné přistoupit, letní program by ale narušit neměly. 

„Snad žádný oddíl z jihomoravské organizace Pionýra tábor nezrušil, běží v klasickém režimu s pár úpravami, například instalace více kohoutků na umývání rukou. Pro oddíly to zvládnutelné je, trochu horší jsou administrativní změny. Rodiče dětí se moc nestresují, když mohou sehnat něco užitečného, často sami od sebe nabízejí pomoc,“ vysvětluje náčelník sdružení brněnských pionýrských oddílů Vítězslav Ondráček. 

Vzhledem k tomu, že pionýrské i skautské oddíly jsou postaveny na získávání dovedností učením, nová opatření zkomplikují vedoucím i pomoc v kuchyni. 

Děti se totiž nemohou podílet na přípravě jídel, dokud nejsou tepelně upravena. Veškeré činnosti tak budou muset obstarat vedoucí. Strach z přehnaných kontrol mít ale nemusí.

„Tato sezona bude samozřejmě specifická vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s výskytem onemocnění koronaviru. Jako každý rok se ale zaměříme především na to, jestli jsou splněny povinnosti spojené s celkovou ochranou zdraví,“ poznamenal hygienik Tomáš Vodný.

Autor: