Fakultní nemocnice Brno po kyberútoku rozjela systém, chybí některá data

  12:06,  aktualizováno  12:39
Fakultní nemocnice Brno po čtrnácti dnech od kyberútoku obnovila svůj páteřní systém. Personál tak má opět přístup k dokumentaci pacientů. Chybí část ekonomických dat.

Brněnská fakultní nemocnice v Bohunicích se vzpamatovává z hackerského útoku. | foto: Filip Bednář

Nemocnice měla více než týden vypnuté počítače. „V pondělí jsme je postupně začali zapínat. Z celkových 2 500 koncových stanic máme v provozu asi 1 500. Oživení nemocničního informačního sytému je pro klinický provoz nejdůležitější,“ oznámil ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba.

„Máme také funkční radiologické systémy a intervence. Vázne ale napojení všech tiskáren, lékaři tak kvůli tisku musí přebíhat na jiná oddělení,“ doplnil Štěrba.

Kvůli útoku přišla fakultní nemocnice o část dat, která se však netýkají pacientů. „Chybí nám ekonomický systém, část smluv a sdílené soubory,“ přiblížil Štěrba.

Nemocnice dnes také pro veřejnost uzavřela své lékárny, kde nyní probíhá restart informačních systémů. Dodávky zdravotnického materiálu a léků jsou zachovány.

Terčem kybernetického útoku se nemocnice v Bohunicích stala v pátek 13. března. Musela kvůli tomu odložit plánované operace a akutní pacienty převézt jinam.

V nemocnici je nyní kolem desíti hospitalizovaných pacientů s COVID-19. „Na jednotce intenzivní péče máme dva až tři pacienty, sedm je pak izolováno na plicním oddělení,“ uvedla primářka Radana Pařízková.

Infikoval se také jeden zdravotník. „Přijali jsme příslušná opatření, ale nemáme svolení udávat detaily,“ řekl ředitel Štěrba s tím, že nemocnice má technické prostředky, které jí umožňují zachovat personál v práci.

Pacienty propouští do domácí léčby

Zároveň nemocnice zavádí další opatření v boji proti novému koronaviru. Pracovníci se například rozdělili na směnách tak, aby byli co nejméně v kontaktu.

„Otevřeli jsme také další jednotku intenzivní péče na plicním oddělení,“ popsal náměstek ředitele Ondřej Ludka. Nemocnice má tak nyní dvě jednotky intenzivní péče určené pro pacienty s COVID-19.

Hospitalizované pacienty se lékaři snaží propouštět do domácí léčby. „Pokud se jejich zdravotní stav zlepší, propouštíme je domů do čtrnáctidenní karantény,“ ozřejmila primářka Pařízková.

Fakultní nemocnice v Bohunicích je klíčovým jihomoravským zařízením pro boj s koronavirem. Právě zde probíhá nejrozsáhlejší testování lidí s podezřením na nákazu, k čemuž slouží i stany postavené speciálně pro tento účel.

„Denně provedeme okolo 160 vzorků,“ informoval Ludka s tím, že nemocnice by jich dokázala odebrat více. „Narážíme ale na kapacitu laboratoří, které nemají dostatečné množsví chemikálií pro uskutečnění testů,“ uvedl.

Stany fungují formou drive-in, kdy pacient na doporučení praktického lékaře nebo hygieny přijede do stanu autem. „Apelujeme na občany, aby k nám dojeli osobně, pokud mají možnost,“ prohlásil primář Martin Doleček.

Podle něj si lidé často nechávají k sobě domů zavolat mobilní tým pro odběry, i když mají možnost dojet do stanu sami.

U svaté Anny mají čtyři vážné případy

Koronavirus zjišťují zdravotníci i u pacientů v Dětské nemocnici. „Testujeme okolo dvaceti dětí denně,“ řekl primář Jan Blatný s tím, že nyní nemají pacienta s COVID-19.

Vážné případy se v Brně léčí ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, kde se nyní nachází čtyři takoví pacienti. Ten čtvrtý přibyl ve čtvrtek večer. „Je to muž, ročník 1946. Byl napojen na umělou plicní ventilaci, jeho stav je vážný,“ sdělila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

U dvou pacientů se stav mírně zlepšil. „Mohli být odpojeni od plicní ventilace, jejich stav je ale stále vážný,“ uvedla Lipovská. U třetího pacienta se stav naopak zhoršil. Lékaři ho museli napojit na mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO), která zajišťuje mimotělní okysličení krve.

Celkem bylo na jižní Moravě dosud zaznamenáno 113 případů nakažení koronavirem.

Autor: