Jižní Morava měla nejlepší přírodní vodu za patnáct let, pomohl větší průtok

  6:08
Kvalitu vody přírodních koupališť vyjadřují hygienici pomocí smajlíků. Tam, kde je nejlepší, používají usměvavý modrý emotikon. A o prázdninách se na jižní Moravě modralo jako už dlouho ne. Podle hygieniků měla letos v létě koupaliště ve volné přírodě nejlepší vodu za posledních patnáct let.

Biotop v Oslavanech na Brněnsku | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

„Kvalita vody ke koupání v povrchových vodách byla letos v Jihomoravském kraji výjimečně příznivá,“ shrnuje ředitel obecné a komunální hygieny Miroslav Staněk.

Důvodem jsou především velké průtoky vody. Kde voda nestojí, sinicím se tolik nedaří. Zhoršená jakost se tak objevila až koncem letošních prázdnin, a to jen ve vodní nádrži Letovice na Blanensku a ve Výrovicích na Znojemsku. Pořád se tam ale dalo bez problémů osvěžit.

Loni byl přitom podobný stav ve Výrovicích už v polovině prázdnin a v srpnu už tam hygienici koupání nedoporučovali vůbec. Zhoršenou vodu navíc v minulém roce hlásily i Nové Mlýny na Břeclavsku nebo nádrže Suchý a Palava na Blanensku. A zatímco před dvěma lety museli hygienici kvůli přemnoženým sinicím zakazovat koupání v Brněnské přehradě, letos je tam vhodná voda i v září.

Aktuálně hygienici nedoporučují koupání jen ve zmíněných Letovicích kvůli vysokým hodnotám sinic i chlorofylu. Voda v nádrži Výrovice má dál zhoršenou jakost, ale koupání se tu neomezuje.

„Stejně pokles teploty vody odradil většinu lidí od koupání ve větším počtu. Už se do toho pouští pouze jednotlivci, tedy ohrožení zdraví v podstatě nehrozí,“ dodává Staněk.

Oficiálně stanovená sezona tak skončila a už jen individuálně dobíhá monitoring některých oblastí podle posouzení hygieniků. „Na Brněnské přehradě jsme v pondělí provedli poslední odběry, v Letovicích ještě uvidíme podle vývoje,“ upřesňuje Staněk.

Přírodní koupání zůstává spíš jen pro otužilce, teploty vody se od září pohybují kolem 19 stupňů Celsia.

Pár bazénů jede dál

Delší sezonu má znojemská plovárna Louka s vyhřívanou vodou. „Léto nekončí, prodlužujeme provoz až do 20. září. Máme otevřeno denně od 12 do 18 hodin,“ oznámili správci.

V kraji jde ale spíš o výjimku. Venku se dá koupat ještě v Brně na Kraví hoře a v biotopu v městské části Brno-jih.

Městská koupaliště se letos musela popasovat s opatřeními kvůli koronaviru. Třeba brněnská Riviéra plánovala otevřít už koncem května, nakonec se tak stalo až o měsíc později. Lidé jí to ale vynahradili.

„S ohledem na situaci s koronavirem považuji letošní sezonu za velmi úspěšnou, náš areál navštívilo téměř 92 tisíc návštěvníků,“ pochvaluje si vedoucí areálu Radek Toman. Sezonu ale neprodloužili kvůli stavebním pracím na budovách občerstvení.

Autoři: