iDNES.cz

Unikátní balet, nový Cyrano, konečně Sting. Brno čeká bohatý kulturní rok

  9:24
Pokud to dovolí covidová situace, čeká jižní Moravu pestrý a zajímavý kulturní rok. Programy nabízejí balet s předními světovými sólisty, po 25 letech obnovenou premiéru Cyrana z Bergeracu nebo odložené koncerty Stinga, Kabátů či britských Killer Queen.

V Janáčkově divadle v únoru mimořádně zatančí hned tři první sólisté londýnského Královského baletu. | foto: Bill Cooper

Po čtvrtstoletí na jeviště Městského divadla Brno opět zavítá Cyrano z Bergeracu. Heroickou komedii zde poprvé uvedli 26. dubna 1997, hrála se dvanáct let a zažila 94 vyprodaných repríz. Obnovená premiéra se koná 26. února a jako ta původní bude s Igorem Ondříčkem.

Na konec ledna chystají v Městském divadle světovou premiéru pohádkového muzikálu Sněhurka a já, na únor americký rockový muzikál Ne/normální a letos se dostane i na muzikál Devět křížů. 

„Pokračujeme i v tradici her zaměřených na historické osobnosti spojené s Brnem, takže na Biskupském dvoře v květnu uvedeme hru Eliška2 o královně Elišce Rejčce,“ informuje mluvčí divadla Kateřina Vižďová.

Jako o dosud nevídané události na českých jevištích mluví šéf baletu Národního divadla Brno Mário Radačovský o galapředstavení Bajadéra 8. února. 

V Janáčkově divadle totiž mimořádně zatančí hned tři první sólisté londýnského Královského baletu: dvojice tanečnic Fumi Kaneko, Yasmine Naghdi a Vadim Muntagirov, jenž se brněnskému publiku představil v září jako princ Siegfried v Labutím jezeře.

„Jsem nesmírně rád, že moje jednání s vedením Královského baletu bylo úspěšné a výsledkem je tato spolupráce. Je mi ctí, že pozvání do Brna přijaly hvězdy světového formátu,“ oznamuje Radačovský.

Do Česka se vrátí i úspěšná taneční show Lord of the Dance, skupina tanečníka Michaela Flatleyho roztančí Winning Group Arenu v rytmu irských tanců 26. února.

Janáčka oddiriguje česká špička

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno, jenž je držitelem prestižního ocenění The International Opera Award, rozezní od 2. do 20. listopadu poosmé město, v němž skladatel Leoš Janáček prožil prakticky celý svůj život. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program, jímž se prolíná téma „Quo vadis“. 

V Brně se představí česká dirigentská špička – Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a Marko Ivanović. Přijede i operní soubor ze Ženevy s inscenací Káťa Kabanová a Velšská národní opera s Věcí Makropulos.

Z činohry plánuje Národní divadlo na 28. ledna Shakespearův Večer tříkrálový, na 11. února Havlovu Ztíženou možnost soustředění a na 8. dubna Čapkovu Matku.

Vystoupí Sting, Kabáti i oscarový Hisaishi

S třikrát odloženým koncertem Stinga se v zámecké zahradě ve Slavkově u Brna počítá 31. července. Původně tam měl mnohonásobný držitel ceny Grammy vystoupit už v roce 2019, na poslední chvíli však musel koncert zrušit ze zdravotních důvodů a kvůli pandemii to nevyšlo ani předloni a loni. 

„Pevně věříme, že se koncert Stinga už uskuteční. Dva roky se odkládá i halové turné skupiny Kabát a na listopad plánujeme koncert Lucie v opeře,“ přibližuje promotér Aleš Hrbek. 

Kabáti i Lucie mají vystoupit v brněnské Winning Group Areně. V srpnu Brno zažije hned dvojitou porci Queenů. Britskou formaci Killer Queen v Sono Centru doplní česká skupina Queenie s koncertem na Špilberku.

A které koncerty si nenechat ujít z nabídky brněnské filharmonie? „V březnu do Brna přijede jazzová klavírní legenda Brad Mehldau, v dubnu japonský oscarový skladatel Joe Hisaishi, autor hudby k animovaným filmům Cesta do fantazie a Princezna Mononoke, 12. a 13. května pak zazní Páté symfonie Kabeláče a Šostakoviče,“ zve mluvčí filharmonie Kateřina Konečná.

Na Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno zavítají mimo jiné dva světové big bandy. V české premiéře se představí moderní Maria Schneider Orchestra a po boku big bandu Clayton–Hamilton Jazz Orchestra zazpívá Dan Bárta, pro něhož John Clayton zaranžuje několik skladeb na míru. 

„Aktuálně však jednáme o tom, zda JazzFest začne podle plánu už v únoru, nebo až v březnu,“ podotýká za organizátory Radek Babička.

Pořadatelé dalších hudebních festivalů doufají, že se je o prázdninách podaří uskutečnit bez větších omezení podobně jako před pandemií. Hlavní hvězdou druhého ročníku festivalu Pop Messe bude v červenci britský raper Skepta. 

„Letos plánujeme festival uspořádat v rozsahu, s nímž jsme původně počítali, to znamená pět pódií, čtyřicet umělců a více žánrových zastoupení,“ přibližuje dramaturg Tomáš Kelar.

Na co se těšit v jihomoravském sportu

  • Centrem olympijského dění bude opět Brno. V areálu Nové Zbrojovky se od 4. do 20. února uskuteční Olympijský festival, kde návštěvníky čekají přenosy z Pekingu, možnost vyzkoušet si zimní sporty a snad i vítání medailistů, jaké Brno zažilo loni v létě na Riviéře s úspěšnými sportovci z Tokia.
  • Z jihomoravských sportovců zatím právo startu v Pekingu vybojovali Michal a Eliška Březinovi v krasobruslení jednotlivců a sourozenci Filip a Natálie Taschlerovi v soutěži krasobruslařských tanečních párů.
  • Fotbaloví fanoušci se upínají k 14. květnu. Ten den končí 2. liga, v níž Zbrojovka Brno útočí na přímý postup do nejvyšší soutěže a Líšeň se pokusí vybojovat účast v baráži o první ligu.
  • V hokejové extralize se po dvou sezonách znovu chystá play off s fanoušky na tribunách. Vyřazovací část začne předkolem 11. března, finále se hraje od 18. dubna.
  • Atletickou lahůdkou bude 25. a 26. června mistrovství republiky na opraveném stadionu v Hodoníně. Šampionát atletů do 23 let hostí na konci srpna vůbec poprvé Brno.
Autoři: ,
zpět na článek