iDNES.cz

Na pomoc do nemocnic vyrazí medici, Masarykova univerzita má ale výhrady

  10:26
Nemocnicím v personální krizi opět vypomůžou medici. Vláda se však na studenty nemůže spoléhat věčně, zní z brněnské Masarykovy univerzity. Budoucí lékaři musí mít v první řadě šanci vystudovat a dostat kvalitní vzdělání.

Zdravotníci na Klinice infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno pečují o pacienta s covidem-19. (26. ledna 2021) | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Když na jaře vláda povolala mediky do boje proti koronaviru, snad nikdo z nich neváhal a odhodlaně mimořádný úkol přijal. Teď se na ně spoléhá opět – studenti čtvrtých a pátých ročníků lékařských fakult, budoucí farmaceuti či zubaři mají znovu vyrazit do první linie. 

„Už od jara univerzita prokazuje, že pomáhá a bude pomáhat. A ráda. Ví, jaká je její společenská odpovědnost a role. Nutno však dodat, že pracovní povinnost je dosti vzdálená od obsahu studia a prodlužování nouzových opatření rozhodně nepřispívá k jeho naplňování,“ ozval se rektor a lékař Martin Bareš

A položil otázku, zda s podobnou ochotou pomoci přetíženým nemocnicím přistupují v bezprecedentní epidemiologické situaci i praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. „Jarní zkušenost z mé kliniky, kde pracuji, tomu nenapovídala,“ poukazuje Bareš.

Fakultní nemocnice Brno, kde aktuálně leží sto pacientů s covidem, což je nejvíc v celé republice, potřebuje asi 170 mediků. Tři desítky už tam pomáhají. Podle jejího ředitele Jaroslava Štěrby je však nálada mezi studenty jiná než na jaře.

„Tehdy přicházeli a byli nadšení. Dnes je ochota studentů obětovat svou výuku a dělat něco, co jim v plnění studijního programu příliš nepomůže, podstatně menší,“ přibližuje Štěrba.

Zdravotníci z Fakultní nemocnice Brno převáží pacienta s onemocněním covid-19 připojeného na plicní ventilaci. (26. ledna 2021)

Jeho dojem potvrzují i oslovení medici. „Z rozhodnutí nejsme úplně nadšení. Doufali jsme, že stejná situace jako na jaře nenastane. To jsme se mobilizovali a chápali, že jde o mimořádnou situaci. Teď vnímáme, že je situace vážnější, ale my bychom už potřebovali studovat,“ popisuje studentka Lékařské fakulty MU Natália Antalová, která se podílí na koordinaci povolaných mediků a zároveň pracuje jako sestra na ARO v Dětské nemocnici v Brně.

„Nejsme připravení a riskujeme“

Antalová zdůrazňuje, že medici jsou ochotní pomáhat, ale obávají se, že budou s obtížemi dohánět učivo a bude jim chybět praktická výuka. Někteří navíc mají z jarních měsíců zkušenosti s tím, že v nemocnicích vykonávali podřadnější práce a spíše suplovali dlouhodobý nedostatek personálu.

„Vadí mi, že někteří lidé ani nejsou schopní nasadit si roušku na pár minut do obchodu. Mnozí situaci zlehčují a následně vláda očekává, že poběžíme do nemocnic dělat něco, na co nejsme připravení, a riskovat životy jak svoje, tak svých blízkých,“ sděluje studentka zubního lékařství, která si nepřála uvést jméno.

Podle děkana Lékařské fakulty MU Martina Repka by zapojení studentů mělo být krajním řešením obdobných situací. „Výpadky ve studiu jednoznačně povedou ke snížení jejich připravenosti plnohodnotně pomoci našemu zdravotnictví po úspěšném dokončení studia,“ upozorňuje šéf fakulty, který je uznávaný ortoped.

S nemocnicemi a krajskými úřady intenzivně vyjednává, aby studenti nebyli povoláváni zbytečně a byli zařazeni do činností, které odpovídají jejich kvalifikaci a znalostem.

Kromě mediků se do boje s covidem zapojí i studenti brněnské Univerzity obrany, kteří posílí tým Chytré karantény a pomohou s trasováním. Škola pro tento akademický rok zredukovala výuku o pětinu, aby mohla studenty v případě zhoršené epidemiologické situace vyslat tam, kde bude zapotřebí.

„Vyčlenili jsme 110 studentů třetího ročníku magisterského studia fakulty vojenského leadershipu a fakulty vojenských technologií. Tento čtvrtek a pátek se proškolí na konkrétní úkoly,“ informuje mluvčí školy Vladimír Šidla.

Nemocnicím chybí personál i proto, že je jeho část v karanténě. Nově pak musí počítat s úbytkem pracovníků, kteří ode dneška kvůli zavřeným prvním stupňům základních škol budou s dětmi doma.

„Týká se to stovky zaměstnanců. Zároveň začínáme hledat lůžkové rezervy na dalších odděleních, která vyčleníme pro covid,“ přiblížila situaci ve Fakultní nemocnici Brno její mluvčí Veronika Plachá. Kapacitu lůžek zde chtějí zvýšit na dvojnásobek.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně teď potřebuje 30 až 40 studentů. „A to na pozice sanitáře a ošetřovatele – dle ročníku, který ukončili. Jedná se o pomocné práce přímo na odděleních nebo v odběrovém centru,“ upřesnila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Dobrovolné posily shánějí po vlastní ose také další nemocnice, například v Hodoníně a Kyjově.

Nemocnice zároveň ve spolupráci s dobrovolníky z pedagogické fakulty řeší také hlídání dětí, aby lékařky a zdravotní sestry mohly v co největším počtu zůstat ve službě.

Jak nová nařízení proti covidu ovlivní kraj

  • Od pátku budou krajské autobusy jezdit v prázdninovém režimu, omezí se i noční spoje vyjma vlaků. Nové jízdní řády však lidé na zastávkách nenajdou. Brněnský dopravní podnik dneškem ruší školní linky, od pondělí „prázdninově“ omezí i provoz tramvají kromě páteřních linek. 
  • Brněnští strážníci budou intenzivněji dohlížet na dodržování nošení roušek na zastávkách. Lidem, kteří nařízení poruší, hrozí pokuta do deseti tisíc korun. Zaměří se i na zákaz pití alkoholu na veřejnosti, otevírací dobu výdejních okének u restaurací a shlukování maximálně šesti lidí. 
  • Pracovníci integrovaného záchranného systému, sociálních služeb nebo školských zařízení mohou své děti umístit do jedné ze čtyřiceti krajských škol ve 32 městech jižní Moravy. Kolektivy budou čítat nanejvýš třicet dětí ve věku od tří do deseti let. 
  • Poplatky za rezidentní parkování v Brně budou řidiči platit dál jako za běžného režimu. Vláda tentokrát na rozdíl od jarního nouzového stavu městům zrušení poplatků nenařídila. (tam, tom)
zpět na článek