Klokaní mláďata z brněnské zoo se mají k světu, už opustila mámin vak

  13:30
V expozici klokanů v brněnské zoo je veselo. Nedávno narozená mláďata opustila mámin vak a už poskakují po výběhu. V nejbližších dnech je čeká veterinární prohlídka, kdy lékař určí pohlaví a provede čipování.

V brněnské zoo se radují z klokaních mláďat. Tři už se pohybují mimo vak a jedno čeká na své první samostatné skoky. | foto: Zoo Brno

Jako první už v lednu opustila mámin vak samička klokana žlutonohého. Nyní už se pohybují po výběhu mláďata dvě. Radost dělají ošetřovatelům také malí klokani bažinní. Jeden se pohybuje samostatně a druhý se ještě schovává ve vaku.

Mláďata se narodila už loni, ale vyvíjela se ve vacích. „Teď už se do nich vrací pouze v případě, že se cítí ohrožena. Postupně také přecházejí z mateřského mléka na samostatnou stravu. Předpokládám, že brzy se objeví také poslední mládě a celkem pak bude v expozici jedenáct klokanů,“ uvedla chovatelka Jana Moravcová.

Brněnská zoo chová klokany žlutonohé jako jediná v Česku. A to od roku 2005. Aktuálně čítá skupina brněnských klokanů žlutonohých dvě chovné samice, jednoho chovného samce, jedno roční mládě a dvě nová mláďata.

Dvě chovné samice, jeden chovný samec a dvě nová mláďata pak tvoří skupinu klokanů bažinných. Samice mohou zabřeznout v kteroukoliv roční dobu.

 „V nejbližších dnech naplánujeme veterinární prohlídku mláďat, zjistíme pohlaví a provedeme čipování. Chov obou těchto druhů klokanů je koordinován v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Starší mláďata již v letošním roce poputují do jiných zahrad,“ dodala kurátorka chovu savců Šárka Mikátová.

Autor: