Rumunský řidič kamionu platil na D2 pokutu 132 tisíc za nezaplacené mýtné

  16:18
Mimořádně vysokou pokutu uložili koncem minulého roku jihomoravští celníci rumunské firmě za neplacení mýta v Česku. Přišlo se na to, když na dálnici D2 kontrolovali jeden její kamion. Při lustraci zjistili, že přepravní společnost dluží 132 tisíc korun. Řidič musel hned zaplatit.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Praxe rumunské firmy byla taková, že řidiči na jedné mýtné bráně sice zaplatili, na další, kde nebyly kamery, už ale ne. Takže kamiony se celníkům v jejich systémech na některých úsecích ztrácely a po pár kilometrech se zase objevovaly.

„Šlo o takzvané skokany,“ uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková.

Šoférům to procházelo několik měsíců, přesto je však celníci odhalili.

Vyšlo najevo, že dvě vozidla stejné rumunské společnosti na přelomu let 2013 a 2014 takto nezaplatila na téměř 650 zpoplatněných úsecích, dluh na mýtném činil téměř 27 tisíc korun.

„Na základě výpisu transakcí a časového propočtu objízdných tras se podařilo prokázat, že nebylo možné vybrané úseky objet a vozidla zpoplatněnou komunikaci skutečně užila bez zaplacení. Rumunské společnosti jsme uložili pokuty v celkové výši 182 tisíc korun včetně nákladů řízení,“ přiblížila mluvčí.

Částku 50 tisíc korun uhradila společnost ze složené kauce z předchozího období, zbytek však zůstával nezaplacený, i proto, že šlo o zahraniční firmu. 

„Pět let starý nedoplatek 132 tisíc korun zaplatil řidiči přistižený při kontrole na dálnici D2 prostřednictvím platebního terminálu,“ dodala Temňáková s tím, že za celý loňský rok jihomoravští celníci vybrali v terénu nedoplatky ve výši zhruba 2,2 milionu korun.

Autor: