Kachňatům při záchranné akci ulétla matka, mláďata skončila u umělé kvočny

  14:20
V pasti frekventované silnice v Brně se ocitla kachní rodinka. Strážníci celou skupinu dovedli do bezpečí, vyplašená kachna však odlétla. Mláďata tak zamířila do speciálního inkubátoru.

Zmatenou kachní rodinku poblíž čtyřproudové silnice v Gajdošově ulici zpozorovala ve čtvrtek odpoledne jedna z obyvatelek Brna a z obavy o život ptáků zavolala strážníky. Ti napočítali hned jedenáct nemotorných, ale čiperných kachních mláďat. 

„Spolu s kachní mámou je přivedli k domovnímu výklenku, kde se členové ptačí rodiny choulili k sobě do příjezdu odchytové služby městské policie,“ popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Přivolaný specialista ptáčata pochytal do papírové krabice, jejich matku však záchranná akce vylekala natolik, že od svých potomků odletěla.

Osiřelá mláďata tak strážníci odvezli do Ptačího centra v brněnských Černovicích, kde je umístili do inkubátoru přezdívanému umělá kvočna. Přístroj s žárovkou totiž nahrazuje matčino teplo.

Pracovníci ptačího centra budou kachňata krmit, než si po třech týdnech začnou sama lovit drobný hmyz. „Potom se naučí postupně kroužit nad naší farmou a přistávat na hladinu. Brzy se osamostatní a odletí do volné přírody,“ přibližuje ornitolog Zdeněk Machař z Ptačího centra.

Autor: