K poctě grafika Jana Rajlicha staršího poslalo sto umělců svůj plakát

  9:46
Sto plakátů od stovky umělců z celého světa vystavuje Moravská galerie ke stému výročí narození Jana Rajlicha staršího, významného brněnského grafika, malíře, autora plakátů a zakladatele grafického Bienále Brno.

„Objevili jsme dopis, v němž pana Rajlicha oslovují Mr. Brno, tedy pan Brno, což přesně vystihuje podstatu jeho osobnosti. V Brně se usadil v roce 1950 a městu vytvořil identitu centra výstav grafického designu,“ vyzdvihla kurátorka Marta Sylvestrová.

Její kolega Ondřej Chrobák dodává, že Rajlich byl osobností, která vytvořila poválečné Brno.

„Kolem něj se dělo mnoho událostí a dokázal sem přilákat významné lidi. Kdyby se nerozhodl usadit se tady, bylo by poválečné Brno určitě jiné,“ podotkl Chrobák.

Tvorba Rajlicha staršího zahrnuje na tři stovky plakátů, byl průkopníkem vizuálního stylu brněnských veletrhů i kulturních institucí.

Rajlich zemřel v 96 letech. Stovku by oslavil letos v dubnu, kdy se také měly výstavy konat. Kvůli koronaviru je galerie přesunula na září. Přípravy kurátorům trvaly tři roky.

Projekt Rajlich 100 se skládá ze tří výstav, které jsou od pátku 25. září přístupné v Místodržitelském a Pražákově paláci Moravské galerie

Připomenou zásadní Rajlichova díla a jsou také sondou do počátků bienále, které založil v roce 1963 a od roku 1966 dostala přehlídka mezinárodní rozměr. V Pražákově paláci je výběr z jeho celoživotní tvorby, Místodržitelský palác se věnuje Bienále Brno.

Kurátorem je i Rajlichův syn

Na tvorbu svého otce navazuje Jan Rajlich mladší, jenž letos oslavil sedmdesátiny. A je také kurátorem jedné ze dvou výstav v Místodržitelském paláci. 

„Loni jsem vyzval stovku umělců z celého světa, kteří měli vztah k mému otci nebo k bienále, ať pro naši výstavu vytvoří plakát. Ozvali se další a nakonec jsme vybírali ze tří stovek děl,“ těší ho. 

Stovka plakátů je k vidění v Moravské galerii, druhá stovka v Univerzitním kině Scala. Autoři pracovali s Rajlichovou podobiznou i uměleckým odkazem a jsou mezi nimi umělci z Íránu, Jižní Koreje a dalších tří desítek zemí.

Dům Rajlichů v Jiráskově ulici nově zdobí pamětní deska. Sochař Martin Skalický se při její tvorbě nechal inspirovat jedním z Rajlichových plakátů. Právě tady se výtvarníci scházeli a odtud se bienále i organizovalo. 

„Když byla zábava v nejlepším, Rajlich svým hostům rozdal papíry, ať tvoří. I tyto práce jsou na výstavě k vidění,“ dodala Sylvestrová.