Proti starostovi Znojma už je většina zastupitelů, připomínají jeho kauzy

  13:20
To, co původně vypadalo jako běžná politická přestřelka, začíná vážně ohrožovat pozici znojemského starosty Jana Groise. Na pondělním zasedání zastupitelstva mu hrozí odvolání.

Někdejší znojemský starosta Jan Grois po volbách vystoupil ze zastupitelského klubu Naše Znojmo. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Nedůvěru totiž Janu Groisovi (ČSSD) vyjádřilo už sedmnáct znojemských zastupitelů z pěti stran, tedy většina z jednatřiceti. Podepsali se pod společné prohlášení, ve kterém starostu vyzývají, aby odstoupil z vedení radnice. 

„Nedůvěra Janu Groisovi pramení zejména z několika kauz, které zůstávají před veřejností dlouhou dobu nevysvětleny. Zmiňme například zjištění o napojení firem jeho rodinných příslušníků na městský rozpočet,“ píšou signatáři.

Zmíněné kauzy, mezi něž patří i výhodná privatizace městských bytů starostovými blízkými, popisovala také MF DNES.

Odpůrci rovněž Groisovi vyčítají, že věnuje víc času svému mediálnímu obrazu než práci pro město a že nedávnou senátní kampaň vedl za hranicí slušnosti.

„Strašení obyvatel a jejich rozdělování, to vše je v rozporu s vykonáváním funkce starosty,“ vzkazují zastupitelům z ČSSD.

Spolustraníci stojí za Groisem, ODS je rozpolcená

Ti však už několikrát zopakovali, že za svým starostou stojí. Za výzvou vidí pouze snahu zbavit se populárního politika, navíc v nejméně vhodnou dobu. Grois je totiž nyní i šéfem krizového štábu, řešícího třeba situaci v sociálních službách, které mají přes 50 procent nakažených zaměstnanců.

„Představa, že bude na základě administrativního rozhodnutí nahrazen dalším členem vedení města a pojede se ‚dál‘, je naivní, až nebezpečná. Jan Grois má na radnici suverénně nejdelší zkušenost s krizovým řízením a agendu obrovského rozsahu, kterou nejde jen tak předat na papíře. Stejně tak je nerealistická představa, že zbylí místostarostové si rozdělí kompetence starosty a budou schopni je efektivně vykonávat,“ upozorňují zastupitelé z ČSSD ve svém prohlášení.

Rozpolceně působí ODS, která je také ve vedení města. Její místostarosta Karel Podzimek mladší tvrdí, že koaliční kolegové z hnutí ANO za žádost o odvolání Groise skrývají vlastní neschopnost. 

„Stačí si vzpomenout, co všechno starosta udělal v době první vlny koronaviru. V té chvíli byli všichni dnešní křiklouni zalezlí tři metry pod zemí. A místostarosta z ANO zodpovědný za sociální služby místo toho, aby se zabýval zhoršující se situací v nich, řeší personální obsazení radnice,“ kritizuje Podzimek s tím, že za Groisem stojí všichni tři zastupitelé z ODS.

Jiní tři řadoví členové strany se od něj však distancovali. „Veškerá podpora Jana Groise je pouze osobní záležitostí Karla Podzimka ml., nikoli stanovisko všech členů místního sdružení ODS Znojmo,“ uvedli.

Záleží na zákulisním jednání

Jaká je tedy situace před pondělním zasedáním? Pro odvolání starosty je v tuto chvíli ANO (7 zastupitelů), Pro Znojmo (5), KDU-ČSL (2), SPD (2) a Piráti (1). ČSSD má 9 mandátů a podporu ODS (3). Jak budou hlasovat komunisté (2), je otázka, protože svůj postoj zatím neodhalili.

Klíčové bude, zda všech 17 „revoltujících“ zastupitelů dodrží současný postoj. 

„Určitě běží zákulisní vyjednávání, jestli skutečně budou hlasovat pro odvolání, nebo se podaří některé z nich přesvědčit, aby pro návrh nehlasovali, třeba s ohledem na trvání nouzového stavu,“ říká znojemský politolog Jaromír Příkazský. Stejně tak jsou podle něj ve hře varianty, jak Groise nahradit, případně zda nesložit jinou koalici.

Obětování Groise ze strany ČSSD politolog nepředpokládá, jelikož znojemská buňka je na něm závislá. „Momentálně se mi jeví jako nejpravděpodobnější úprava koaliční smlouvy, případně hledání podpory pro koalici ČSSD a ODS. Za tiché podpory KSČM má 14 mandátů, z ostatních zastupitelů tak stačí přesvědčit dva,“ přemítá Příkazský.

Dojde-li v pondělí k odvolání starosty a nebude zvolený nový, převezme jeho pravomoci statutární místostarosta Jakub Malačka (ČSSD).