Virus zmrazil miliardové akce, největší problémy postihnou dopravní stavby

  6:28
Rok 2020 měl být na jižní Moravě rokem miliardových investic. Kraj chystá stavbu léčebného ústavu v Pasohlávkách, Brno pokračuje v „odšpuntování“ dopravy v Žabovřeské ulici. Kvůli koronavirovému stavu nouze a řadě omezení nařízených vládou je však už nyní jisté, že nejen tyto stavby naberou v lepším případě skluz.

Stavba velkého městského okruhu na Žabovřeské ulici v Brně se musela vypořádávat už s lecčím. Teď ji zmrazil vývoj pandemie koronaviru. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vedení Jihomoravského kraje i Brna přesouvá peníze do zdravotnictví a sociálních služeb, logicky tak do pozadí ustoupí právě investice. Navíc se dá čekat, že menší suma přiteče i na daních od státu, když česká ekonomika jede na půl plynu. 

„Zatím je předčasné říkat jak a kolik, ale budeme muset škrtat. Třeba léčebný ústav v Pasohlávkách vyjde na půl miliardy, takže tam je zcela reálné, že to ani nespustíme,“ podotkl jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Kraj si chce po vyřešení akutních problémů se zásobováním rouškami a respirátory vše nechat zanalyzovat, už teď však přiznává, že opravy škol, na nichž se ještě práce nerozběhly, už nejspíš ani nezačnou. 

Z peněz si vytvoří finanční polštář. Právě z něj teď totiž bere peníze, aby dokázal pokrýt potřeby nemocnic a sociálních zařízení. 

„Rezerva je zatím dostatečná, abychom jeden či dva měsíce přežili bez problémů,“ doplnil hejtman.

Hlavní škrty i tak nejspíš přijdou od náměstka pro dopravu Romana Hanáka (ČSSD). Kraj totiž každoročně směřuje nejvíc peněz na opravy silnic, jenže teď je nekomplikují jen náhlé výdaje, ale i stavební firmy. 

„Odmítají pokračovat na rozdělaných investicích nebo začít ty, které jsme vysoutěžili. Snažíme se vyjednávat, aby nebyly ohroženy termíny dokončení,“ řekl Hanák.

Konkrétně zmínil Fryčajovu ulici v Brně, kterou chtěli letos opravit, ale teď se vůbec neví, zda se začne. Podobně je tomu s obchvaty Čebína na Brněnsku i Rájce-Jestřebí na Blanensku, kde má nový průtah městem vyjít na čtvrt miliardy. 

Sál pro filharmoniky má zelenou

„Stavební firmy přišly o zahraniční dělníky. Je otázka, jak dlouho budou uzavřené hranice, jak se s tím popasují, co samy zvládnou,“ dodal Hanák s tím, že jde o desítky dopravních staveb za stovky milionů korun.

Podobná situace je i v Brně, kde se už dvě společnosti omluvily z modernizace semaforů. A zpoždění naberou i další „akce“. Na prázdniny se odkládá výměna veřejného osvětlení a brněnský magistrát vyslal pokyn, aby se zastavily práce na opravách domovů pro seniory. 

„Starší lidé jsou nejohroženější skupinou koronavirem, nechtěli jsme podstupovat riziko, že tam bude větší frekvence osob. Naopak jsme ale zintenzivnili úpravy na školách, které jsou dnes prázdné a obvykle se tam vše řeší o prázdninách,“ podotkla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Jaké další investice Brno škrtne, zatím není jasné. Magistrát už začal chystat krizový balíček, který výrazně upraví letošní rozpočet.

„Osekané“ plány okresních měst

Blansko 

Radnice očekává kvůli epidemii propad v rozpočtu okolo 30 milionů korun. Letošní investice mají být 80 milionů, z toho asi čtvrtina padne na projektovou dokumentaci na nové lázně. V plánu jsou i další investice do sportovišť, jež jsou v ohrožení. 

Břeclav 

Zatím pokračují v přístavbě domova seniorů. V lednu již otevřeli zmodernizovanou výpravní budovu vlakového nádraží, letos radnice chtěla za 30 milionů upravit přednádražní prostor, kvůli klesajícím příjmům ale zřejmě práce minimálně odloží. 

Hodonín 

Dále pracují na modernizaci kina Svět za 52 milionů, která potrvá rok a půl. Dokončuje se i nový stravovací pavilon v místní zoo. Dopady epidemie na investice město čeká, ale zatím je nechce předjímat. 

Vyškov 

Vývoj situace sleduje i vyškovská radnice, která má nasmlouvanou modernizaci venkovního bazénu v akvaparku za zhruba 50 milionů. Nyní navíc řeší výběrové řízení na opravu kina. Pokud budou chybět peníze, město investici odloží. 

Znojmo 

Stejně jako jinde i Znojmo řadí na první místo zvládnutí krizové situace. Pokud pak bude třeba odložit některou „akci“, radnice to bude akceptovat. V plánu je třeba pokračování rekonstrukce staré školy v areálu Louckého kláštera, město chce také za téměř čtvrt miliardy postavit nový krytý bazén. (vh)

„Jediné, co je možné říct, ale to už bylo jasné před epidemií koronaviru, že je v ohrožení stavba atletické haly, kde jsme nedostali příslib peněz od státu. Ve světle dnešních dnů je jasné, že se stavět nebude,“ doplnila Vaňková. Naopak na investice do Janáčkova kulturního centra by sahala jen nerada. „Uděláme vše, abychom koncertní sál pro filharmoniky postavili,“ slíbila.

Ti, co staví, podávají pravidelné reporty

Podle technického ředitele Brněnských komunikací Aleše Kellera řadu plánovaných staveb můžou nakonec překazit neúspěšná výběrová řízení, protože se do nich žádná firma hlavně kvůli absenci zahraničních pracovníků nepřihlásí.

„Ve stavu nouze navíc nemají být opravami ohroženy dodávky pitné vody, takže uvidíme, jak si své investice poskládají vodárny, my podle toho posuneme vlastní stavby. Konkrétně například u rekonstrukce ulice Veveří se však žádalo o výjimku,“ uvedl Keller. 

Dělníci se tam do vodovodu a kanalizace mají pustit podle původních plánů už za tři týdny. Na ně naváže dopravní podnik s opravou tramvajové tratě.

Ten zatím nehlásí zpoždění u stávajících staveb, jako je Merhautova ulice či trať do kampusu, přestože už teď se pracuje v omezeném rozsahu. 

„Rozhodující budou příští dva týdny. S dodavateli jsme v kontaktu a situaci stále řešíme. Bohužel nyní nelze svědomitě říct, nakolik se dokončení staveb zpozdí,“ prohlásila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Podobně s verdiktem vyčkává také Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které pracuje v Brně na rozšíření Žabovřeské ulice a má na starosti i stavbu nového mostu přes Nové Mlýny na hlavním tahu na Vídeň

„Požádali jsme zhotovitele, aby nás každý týden informovali, jak jsou na tom. V pondělí přišel první report a zatím k žádným komplikacím nedochází,“ přiblížil ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.