iDNES.cz

Brno má druhý největší Impact Hub světa, sedí v něm ajťáci i spisovatelé

  16:24
Webdesigner Petr Štěpánek byl zvyklý pracovat z domu. Pak se mu narodil syn a dostatečný klid na práci se rázem vytratil. Pronájem vlastní kanceláře v Brně by vyšel draho, proto se rozhodl využít možnosti sdíleného prostoru v Impact Hubu nedaleko Zvonařky. Každý den tam dochází na šest hodin.

Podobně jako on to dělá dalších 400 lidí. A protože zájem o takzvaná coworkingová centra v Brně nadále stoupá a kapacity Impact Hubu už nevyhovovaly poptávce, ve čtvrtek v budově bývalého Výzkumného ústavu pletařského otevřeli nové zrekonstruované prostory.

„Firmy i jednotlivci, kteří tady začínají podnikat, neustále rostou. Vnímali jsme, že už nestačíme. Rozšířením jim umožníme zůstat u nás tak dlouho, dokud se nevejdou ani do nové kanceláře o rozloze 70 metrů čtverečních,“ představila ředitelka brněnského centra Irena Ošťádalová.

Nové prostory mají celkovou rozlohu 3 450 metrů čtverečních, což z nich dělá druhý největší Impact Hub na světě. Větší už je jen v americkém Seattlu. Po celém světě jich má tato společnost 89.

„Výhodou je, že prostory poskytují kompletní zázemí. Je tu bar s občerstvením, konferenční místnosti a zasedačky. Ve vlastní kanceláři bych si to musel řešit sám,“ popsal webdesigner Štěpánek. Od tohoto týdne může své klienty pozvat třeba do střešní zasedací místnosti, v létě si s nimi sednout i ven na terasu.

Centrum propojuje jednotlivé členy

V Brně srovnatelný prostor pro práci nabízí ještě Jihomoravské inovační centrum, které se však zaměřuje na technologické firmy. V Impact Hubu sice zázemí kromě začínajících podnikatelů hledají hlavně „ajťáci“, chodí tam však pracovat také studenti, překladatelé, spisovatelé či ilustrátoři deskových her.

Centrum jim neposkytuje jen prostory k pronájmu, jednotlivé členy se snaží i propojovat. „Nových klientů se ptáme, v jaké fázi je jejich projekt. Pokud třeba potřebují vytvořit web, seznámíme je s jiným členem, který webovky dělá,“ vysvětlila Ošťádalová.

Členství začíná na 650 korunách za 10 hodin na měsíc. Možnost využívat centrum neomezeně měsíčně stojí tři tisíce korun. Jedním z úspěšných startupů, které Impact Hubem prošly, je třeba organizace Czechitas vzdělávající ženy v IT oblasti. Té však už právě prostor centra v Cyrilské ulici nestačil, takže se přestěhovala do svých kanceláří.

zpět na článek