iDNES.cz

Brno otevře Údolí vzpomínek pro alternativní pohřby pod strom či květinu

  6:44
Žádné náhrobky, kolumbária nebo umělé květiny a věnce, ale louka s rostoucími květinami. Nebožtíci v Brně už od jara mohou splynout s přírodou. Právě pro ty, kteří by po odchodu ze světa byli rádi co nejblíž květinám a stromům, se chystá v městské části Líšeň novinka.

Ústřední hřbitov v Brně (ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Tradiční způsoby pohřbívání doplníme v Líšni Údolím vzpomínek. Lidé své blízké uloží v dřevěné schránce, případně schránce z tvrzeného papíru, a to přímo do půdy ke konkrétnímu stromu nebo pod konkrétní květinu,“ popsal náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL), který nápad prosadil.

Od vsypových louček se nové Údolí vzpomínek bude lišit i tím, že pozůstalí budou přesně vědět, kde jejich blízký odpočívá. Správa hřbitovů na strom zavěsí cedulku se jménem, nebo ji instaluje do záhonu.

„I kdyby si příbuzný žádné označení nepřál, každé místo bude lokalizovatelné pomocí GPS,“ uvedla ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová s tím, že inspirací jim byl podobný vzpomínkový prostor ve Vídni.

Vstupu do hřbitova bude dominovat kamenný Strom života, kde se počítá s místem pro zapalování svíček. Za ním budou do pravidelného tvaru vysazeny duby, javory, platany a kaštany a také trvalky. V případě květinových záhonů bude mít výsadba tvar šachovnice. Zatím se plánuje necelá stovka netradičních hrobových míst pod stromy a asi dvě stovky v záhonech.

Hřbitovy o Dušičkách

Památka zesnulých, lidově Dušičky, letos připadá na sobotu 2. listopadu. Správa hřbitovů města Brna otevírací dobu hřbitovů upravuje už od předchozího víkendu.

Ve dnech 26. 10. – 3. 11. je otevírací doba na Ústředním hřbitově a hřbitově v Židenicích od 7.00 do 19.00 hodin. Ostatní hřbitovy jsou otevřeny od 7.00 do 21.00 hodin.

V tomtéž termínu bude omezen vjezd vozidel návštěvníků na pohřebiště. Vjezd bude umožněn pouze ve zdůvodněných případech, a to od 7.00 do 16.00. Auta musí areál opustit do 16.30.

Na přípravě louky se už pracuje, město přijde vybudování Údolí vzpomínek a jeho údržba v prvních pěti letech na 4,5 milionu korun. Pokud vše půjde bez komplikací, mělo by podle Hladíka být hotovo příští rok v květnu.

„Chystáme pro tento prostor trochu jiný provozní řád, rádi bychom, aby sem lidé nenosili třeba plastové květiny a dekorace a aby bylo místo v maximální možné míře bezodpadové, tedy aby si lidé to, co s sebou přinesou, zase odnesli,“ podotkl Hladík s tím, že biologicky rozložitelné budou i urny.

O specifická hrobová místa nebudou pečovat blízcí pohřbených, ale Správa hřbitovů města Brna, proto bude podle Hladíka pronájem takového místa vyšší, než je tomu u kolumbárií či klasických hrobů. Lidé mezi stromy a kolem záhonů volně projdou, budou moci využít laviček k odpočinku, počítá se i s přístupem pro návštěvníky s obtížemi s chůzí.

Největší poptávka je po kolumbáriích

Jde o teprve druhé alternativní pohřebiště v České republice. Prvenství si drží pražské Ďáblice. Tamní Les vzpomínek umožňuje uložit popel zemřelých ke kořenům památečních stromů. Podle průzkumu MF DNES v jiných jihomoravských městech zatím o alternativní pohřbívání zájem není.

„V našem regionu převládají klasické způsoby pohřbívání, tedy kremace a pohřby do země, popřípadě vsypy zpopelněných ostatků na vsypové loučce. O alternativním způsobu pohřbívání proto v současné době vůbec neuvažujeme,“ sdělil například mluvčí Hodonína Josef Horníček.

Tamní hřbitov se rozšiřuje – obdobně jako v jiných městech – po etapách a podle potřeby. Městské hřbitovy si pro kolumbária i urnové hroby vyhrazují volný prostor na pozemku pietního místa.

Brněnská specialita: QR kódy na hrobech

Vůbec nejvíc čestných hrobů na jednom místě v kraji najdou lidé na Ústředním hřbitově v Brně. Správa hřbitovů u nich zavádí novinku. Aby se lidé o významných brněnských osobnostech dozvěděli víc než jen datum narození a úmrtí, instalují zaměstnanci ke každému takovému hrobu cedulku s QR kódem. Ten po načtení do chytrého telefonu zobrazí životopis osobnosti a podrobnosti o jejím díle.

Jedinečnou „hřbitovní encyklopedii“, jež pokrývá všech 171 čestných hrobů, mohou návštěvníci hřbitova používat od října. Na životopisných informacích spolupracovali zaměstnanci hřbitova s Encyklopedií dějin města Brna.

„Brněnský ústřední hřbitov je největší v naší zemi a je na něm pochovaná řada významných a slavných osobností. Vzhledem k velikosti hřbitova však ne každý ví, kde se jednotlivé hroby nacházejí. K tomu lidem může posloužit aplikace hrbitovy.brno.cz/mapa/pruvodce-po-hrbitovech,“ doplnila ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Nejnovější kolumbárium najdou lidé na hřbitově ve Vyškově. Za poslední čtyři roky na městském hřbitově v kolumbáriu přibylo asi 130 míst, práce na zhruba polovině z nich dokončili dělníci letos na konci září. Podle Ivany Pokorné ze Správy majetku města Vyškova je právě o prostorově úspornější formu uložení ostatků ve Vyškově velký zájem.

„Už máme téměř šest desítek zájemců o pronájem schránky. Ty jsou zhotovené s kamennou žulovou deskou včetně oplechování,“ informovala Pokorná.

Poslední etapa přístavby kolumbárií vyšla Vyškov na téměř tři miliony korun. Ty schránky, které dělníci na hřbitově vystavěli v předchozích etapách, už však potřebují zrenovovat.

„Postupem času docházelo k zatékání do kolumbária, na což si nájemci logicky stěžovali. Řemeslníci musí betonové hlavy kolumbária vyspádovat a oplechovat. Suma za oplechování lehce přesáhne tři sta tisíc korun,“ doplnil vedoucí odboru místního hospodářství Josef Táborský. Práce by řemeslníci měli stihnout do konce letošního roku.

Schránky kolumbária chyběly v minulosti třeba také v Kyjově, ale před pěti lety se jich obyvatelé dočkali. Nyní je však po nich opět poptávka.

„Kolumbárium se vybudovalo při celkové rekonstrukci smuteční síně. Během pěti let se naplnilo, nyní čekáme na jeho další rozšíření,“ přiblížila Kamila Sojková ze Správy pohřebišť a smuteční síně v Kyjově.

Hroby v Brně nově hloubí speciální bagr:

zpět na článek