VIDEO: Stavědla na nádraží v Brně zůstanou, ovladač výhybek však zmizel

  18:36
S rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení na hlavním vlakovém nádraží v Brně měla zmizet také dvě historická stavědla podél trati. Správci železnic však nakonec vyhověli památkářům a od demolice ustoupili. Dnes do stavědel poprvé pustili novináře.

Původní zařízení ze stavědel na ovládání výhybek už je ovšem pryč.

„Přístroj si odkoupilo nějaké občanské sdružení, takže neskončilo nikde ve šrotu, nicméně se sem už nejspíš nevrátí,“ uvedl Pavel Šprdlík z oblastního ředitelství Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Památkáři za záchranu stavědel bojovali proto, že typické červené věže pocházející z 90. let 19. století jsou svého druhu naprosto unikátní tím, jak jsou zasazené do opěrné zdi. V současnosti běží řízení o tom, aby byla stavědla památkově chráněná.

„Železnice se modernizuje, chceme jezdit rychleji vlakem a tato zařízení v budoucnu zcela zaniknou. Proto si ta takto unikátní musíme chránit,“ vysvětlila Alena Borovcová z Národního památkového ústavu.

Fotogalerie

Co uvnitř stavědel bude dál, zatím není jasné. Železničáři odtud nejprve vyklidí nepořádek a budovy zabezpečí, aby se do nich nikdo nedostal.

„Variant může být mnoho, ale jsme u dráhy, takže nikdy nebude možné se k nim veřejně dostat přes koleje. Jedině z druhé strany z Uhelné ulice, odkud by se musel vybudovat přístup,“ podotkl Šprdlík.

Podle něj nejspíš nebude snadné najít peníze na nějaké větší využití obou památek. Železničáři totiž potřebují v první řadě investovat do toho, co je nezbytné k provozu. Je tak možné, že se budou snažit stavědla prodat.

Autor: