Ve Veverské Bítýšce se děsí zápachu z výrobní linky, prosadili referendum

  6:34
Obavy ze zápachu se staly předvolebním tématem ve Veverské Bítýšce. Pro třítisícové městečko na Brněnsku je závod společnosti Hartmann-Rico velkým zaměstnavatelem. Produkce zdravotnických pomůcek dává práci 850 lidem. Firma chystá další růst, a právě to je předmětem debat.

Firma Hartmann-Rico má v České republice celkem tři závody. Ve Veverské Bítýšce, Havlíčkově Brodě a Chvalkovicích se vyrábí především roušky a také takzvané operační sety. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Už loni v srpnu společnost oznámila záměr vystavět novou laminační linku. Jenže právě to vyvolalo lavinu sporů, do nichž se kromě politiků a místních obyvatel zapojili hygienici, odborníci na zápachy, úředníci ministerstva životního prostředí i vnitra a nakonec také soud.

„Oznámení firmy podnítilo zvědavost. Nevěděli jsme, jestli zmiňovaných emisí z nové linky je moc, nebo málo. Zajímalo nás, zda linka bude mít vliv na život ve městě,“ řekl Lukáš Zavadil, lídr spolku Pro Bítýšku a kandidát na starostu v nadcházejících komunálních volbách.

Kvůli zájmu lidí a doporučení krajské hygienické stanice starosta Josef Mifek (nez.) poslal dotaz na expertní firmu Odour, která se specializuje na zápachy. V odpovědi její ředitelky Petry Auterské se poprvé objevila obava ze vzniku problematického zápachu.

Podle Zavadila však vedení města na upozornění nebralo zřetel. Po veřejné diskusi se proto přes 240 lidí rozhodlo podat žádost o odborné posouzení na ministerstvo životního prostředí. Po dvojnásobném zamítavém verdiktu si nechal nově vzniklý spolek Čistá Bítýška od Auterské oficiálně zhotovit odborný posudek.

„V něm jsem se vyjadřovala k dokumentu EIA, jenž hodnotí vlivy na životní prostředí. Byl totiž napsán velmi obecně. Mám zkušenost z fabriky u Prahy, kde je podobná linka, a zápach z ní řešíme už dvacet let,“ podotkla Auterská.

Podle ní dokument jednoduše obsahoval tvrzení, že nová linka žádný zápach nevytvoří.

„Na tak jednoznačný závěr by však bylo potřeba více podrobnějších informací,“ má jasno Auterská. Starosta Veverské Bítýšky se s tím však spokojil. „Obdrželi jsme závěry zjišťovacího řízení. Podle ministerstva životního prostředí záměr zkrátka nemá významný vliv na životní prostředí,“ zopakoval Mifek.

„Není důvod ke znepokojení“

A firma Hartmann-Rico si stojí za tím, že ke svému záměru poskytla zastupitelstvu maximum informací.

„Možné obavy místních chápeme. Investice by nicméně zohlednila nejmodernější technologie, jež dokážou snížit emise výrazně pod limity, které stanovuje vyhláška. Ke znepokojení tedy není důvod,“ prohlásila mluvčí společnosti Irena Malá na dotaz MF DNES, zda hrozí zvýšené emise a vznik zápachu.

Jak šel čas

  • srpen 2021: Společnost Hartmann-Rico oznámila výstavbu laminační linky ve Veverské Bítýšce, v září se odpůrci záměru obrátili na ministerstvo životního prostředí a zastupitelé oslovili firmu Odour kvůli posouzení možných dopadů. Ta potvrdila riziko vzniku zápachu.
  • říjen 2021: Podle závěrů ministerstva nová linka nemá vliv na životní prostředí. V reakci vznikl spolek Čistá Bítýška a podal rozklad.
  • duben 2022: Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) jej zamítla, vedení města se s verdiktem ztotožnilo.
  • květen 2022: Spolek podal návrh na konání referenda ohledně výstavby laminační linky, zastupitelstvo jej v červnu odmítlo. Spolek se proto obrátil na soud.
  • červenec 2022: Krajský soud v Brně nařídil referendum podle požadavků Čisté Bítýšky v zářijovém termínu komunálních voleb. Otázka pro voliče zní: „Požadujete, aby orgány obce aktivně vyvíjely maximální úsilí, aby se v maximální možné míře eliminovalo riziko vzniku a šíření zápachu ze vznikající laminační linky na území města?“

Nicméně Auterská varuje, že zmiňované hodnoty nemusej být pro posouzení relevantní. „To, že jsou v mezích zákona, neznamená, že zápach lidi neomezí. Každá čistá látka má jiný čichový práh, jímž může být i nanogram. Navíc roli hraje několik dalších faktorů, například teplota,“ popsala.

Ve výrobním procesu na sebe látky, jichž mohou být stovky, navzájem působí a mění se jejich charakter. Zápach se tak může stejně násobit jako snižovat. Důležitý je také fakt, že firma stojí v centru obytné zástavby.

Spolek se proto nespokojil se starostovým postojem a rozhodl se podat návrh na referendum, pro které v petici sesbíral 630 podpisů. Zastupitelstvo, v němž sedm z jedenácti členů pochází z Mifkova vládnoucího hnutí, nicméně vyhlášení zamítlo.

„Referendum se v našem městě ještě nikdy nekonalo. Položená otázka byla velmi obecná, město navíc nevidí prostor na eliminaci vlivů soukromé firmy na životní prostředí,“ odůvodnil původní postoj Mifek s tím, že rozhodnutí konzultovali s ministerstvem vnitra.

Jenže úředníci v tu chvíli neměli k dispozici posudek Auterské.

Lidé se odvolali ke Krajskému soudu v Brně, který na konci července referendum nařídil na termín zářijových komunálních voleb. „V současné době město činí veškeré kroky, aby referendum bylo řádně připraveno,“ ujistil starosta.

Firma Hartmann-Rico je dalšímu jednání se zastupiteli otevřena. Bude to stačit?

„Pokud ve fabrice již podobnou technologii mají a měřením by prokázali, že je zápach minimální, a to samé zaručili u nové linky, pak se opravdu není čeho bát. Jinak ale neexistuje jistota, že problémy nepřijdou a že je dokážou dodatečně napravit,“ uvedla Auterská.

Obtěžující zápach nedávno řešili také lidé v brněnské Líšni, kde si obyvatelé stěžovali na slévárnu Heunisch. Krajští úředníci označili za zdroj problémů formovací linku, kde dělníci tvořili a chladili odlitky. Úřad nakonec změnil povolení a stanovil přísný emisní limit pro těkavé látky způsobující zápach. Firma tak emise musela snížit na třetinu. Její odvolání ministerstvo životního prostředí zamítlo.

Autoři: