iDNES.cz

Vědec z Brna uspěl s fotografií sluneční koróny, stala se snímkem dne NASA

  15:38
Brněnský matematik Miloslav Druckmüller si připsal další úspěch. Fotografii sluneční koróny z loňského roku, kterou vytvořil společně s Andreasem Möllerem, vybrala NASA jako astronomický snímek dne.

Snímek sluneční koróny, která byla k vidění během loňského úplného zatmění Slunce nad Jižní Amerikou. | foto: Miloslav Druckmüller, Andreas Möller

Snímek pořídil Andreas Möller na konci loňského roku v Argentině během úplného zatmění Slunce nad Jižní Amerikou. 

Poté se obrátil na Miloslava Druckmüllera z brněnského Vysokého učení technického (VUT), aby z pořízených dat vytvořil finální fotografii.

Tu dnes NASA vybrala jako astronomický snímek dne, který tak má dva autory.

Finální snímek sestavil Druckmüller z původních 55 záběrů. „Obraz je zcela unikátní hned ze dvou důvodů. Prvním je obrovský oblak plazmatu, který byl vyvržen Sluncem asi 3 až 4 hodiny před zatměním. Tento oblak je na obrázku vlevo od Slunce. Druhým důvodem je malá rozmazaná skvrna vlevo dole, což je ve skutečnosti kometa,“ přiblížila Iveta Hovorková z fakulty strojního inženýrství brněnského VUT.

Kometa se kvůli blízkosti Slunce několik hodin po zatmění vypařila.

Druckmüller se do prestižního výběru NASA dostal už pojedenácté. Naposledy bodoval loni v létě, kdy odborníci vybrali jeho snímek zachycující Kometu Neowise.

Astronomický snímek dne NASA je ocenění nejzajímavější fotografie z vesmíru, kterou denně vybírají a doplňují popisem astronomové Jerry Bonnell a Robert Nemiroff z NASA.

Mottem akce je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy byl vybrán první snímek, se stala jednou z nejuznávanějších svého druhu po celém světě.

Autor:
zpět na článek