Východoevropské seriály zdárně dohánějí Západ, ukáže festival v Brně

  10:32
Minisérii Podezření o zdravotní sestře obviněné z vraždy pacienta i seriály z ruské, srbské, polské, ukrajinské a belgické produkce promítne v Brně mezinárodní festival seriálové tvorby Serial Killer. Začíná dnes a potrvá do neděle. Na festivalové projekce se diváci mohou těšit v Divadle Bolka Polívky a v Divadle na Orlí.

Klára Melíšková v minisérii Podezření | foto: ČT

Do soutěže o nejlepší seriál střední a východní Evropy se dostalo šest nejslibnějších titulů z celého regionu. 

„Letošní hlavní soutěž na Killerovi je extrémně nadupaná. Netrvalo dlouho a z festivalu, kde se dal rychle zpozorovat rozdíl v kvalitě seriálů mezi východní a západní částí Evropy, je přehlídka, na které patří české, polské, srbské nebo ruské tituly k těm nejzajímavějším,“ říká dramaturgyně programu Táňa Zabloudilová.

Letos návštěvníci festivalu uvidí minisérii Rodina o posledních dnech Slobodana Miloševiče na svobodě nebo ruský komediální hit Buchty. Z českých seriálů se letos představí mrazivé drama Podezření.

„Hlavní postavou je zdravotní sestra, která je obviněna z promyšleného vraždění pacientek,“ přibližuje dramaturgyně.

Festival dále doporučuje speciální uvedení seriálů Devadesátky a Ochránce, kdy diváci uvidí projekce dosud neodvysílaných dílů a těšit se mohou také na delegace tvůrců obou seriálů.

Mimořádný zážitek pak podle organizátorů slibuje i projekce nové dánské minisérie Vyšetřování, jež je natočená podle skutečné události z roku 2017, ve které diváci sledují úsilí dánské policie vyřešit vraždu švédské novinářky Kim Wallové.

Zaměřeno na Belgii

I letošní ročník Mezinárodního soutěžního televizního festivalu Serial Killer nabízí zájemcům hybridní podobu, diváci tak podobně jako loni dostanou možnost část seriálů zhlédnout na VOD platformě DAFilms, ale především si užít živé promítání na velkém plátně. Čtvrtý ročník se zaměří na belgickou televizní produkci, v sekci Fokus: Belgie jsou zastoupení belgičtí vysílatelé v čele s vlámskou veřejnoprávní stanicí VRT.

Serial Killer

  • Festival se koná od 21. do 26. září, na festivalové projekce se diváci mohou těšit v Divadle Bolka Polívky a v Divadle na Orlí v Brně. 
  • Vstup je zdarma, nutná je registrace na webu a vyzvednutí Killer Passu, to je možné v obou divadlech. 
  • Do 3. října je možné zdarma zhlédnout seriály ze sekce Fokus: Belgie také na DAFilms.cz
  • Vstupenky a další informace na www.serialkiller.tv.

„Belgie soustavně produkuje řadu vynikajících umělecky i komerčně úspěšných seriálů. Belgičané vynikají v tvorbě prémiových a bezvadně zpracovaných seriálů, a to za relativně skromné rozpočty. Mají jedinečnou schopnost kombinovat žánry způsobem, který je mimo Belgii téměř nemyslitelný,“ říká o belgické produkci kreativní ředitel pro mezinárodní tvorbu britské stanice Channel 4 Walter Iuzzolino.

Vedle projekcí a odborného programu bude součástí letošního ročníku festivalu i doprovodný program, jehož se zúčastní i vězeňská kapela Petra Čtvrtníčka Wsedě nebo skupina Štěpána Kozuba a Jiřího Krhuta.

Cenu Progressive Killer pro významnou televizní osobnost střední a východní Evropy letos dostane producentka HBO Europe Tereza Polachová, která stojí za seriály jako Bez vědomí, Hořící keř či Pustina.