Šíření černého kašle v nemocnici zažehnali, případů ale v kraji přibývá

  6:09
Lékárnice Fakultní nemocnice Brno se nakazila černým kašlem. Přestože se rozšíření vysoce infekční nemoci podařilo zamezit, případů v kraji je oproti loňsku trojnásobek. Kvůli slabší vakcíně i nižší proočkovanosti.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Nakažená lékárnice musela okamžitě zůstat doma v izolaci a její kolegové se dostali pod přísný dohled. Naštěstí se nenakazili, podle mluvčího fakultní nemocnice Pavla Žáry tak ani ostatním nebezpečí nehrozí.

„Lékárnice se nakazila od člena rodiny, nikoli v práci při kontaktu s pacienty,“ ubezpečil s tím, že vzhledem k rychlým opatřením nebyl důvod k varování.

Krizovou situaci řešil ještě Roman Kraus, který zařízení do konce listopadu vedl.

„Hned jak jsme se o nemocné lékárnici dozvěděli, přivolali jsme hygieničku. Všichni byli poučeni, jak se mají chovat. Lékárnice zůstala izolovaná doma, dostala antibiotika. Inkubační doba je čtrnáct dní, za tuto dobu se nikdo z jejích kolegů nenakazil,“ přiblížil Kraus postup s tím, že podobnou situaci v nemocnici řešili naposledy před dvěma lety, kdy černým kašlem onemocněl jeden z lékařů.

Ještě v roce 2016 krajští hygienici zaznamenali pouze 51 takových případů na celé jižní Moravě, loni o deset víc. Do konce letošního listopadu jich však hlásí už 176.

Podle ředitelky protiepidemiologického odboru Renaty Ciupek se situace zhoršuje.

„Klesá totiž proočkovanost obyvatelstva a navíc vakcína je šetrnější než dříve. Zkrátka už není tak účinná. Udělal se určitý ústupek těm, kteří se obávali vedlejších reakcí, protilátky proto dlouho nevydrží,“ vysvětlila Ciupek příčiny.

Největší nebezpečí pro děti

Infekční onemocnění ohrožuje především novorozence a kojence, kteří nejsou očkovaní. Černý kašel přitom patří mezi zákeřné nemoci, jež mohou mít smrtelný průběh. Jako v případě, který se stal před třemi lety.

„Dívka ve věku dvou měsíců zemřela na kardiální selhání v důsledku plicní hypertenze,“ napsal Státní zdravotní ústav ve své zprávě o černém kašli v roce 2016.

Černý kašel

  • Vysoce infekční bakteriální onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí. 
  • Charakteristické jsou záchvaty křečovitého kašle, pauza před hlubokým obtížným nádechem, který může znít jako „kokrhání kohouta“. Typické je i lapání po dechu a zvracení na konci kašlání. 
  • Letos na jižní Moravě hygienici do konce listopadu hlásí 176 případů, za celý loňský rok jich přitom evidovali jen 61. 
  • Při léčení tohoto infekčního onemocnění se používají širokospektrální antibiotika. 
  • Jako prevence funguje očkování, které je povinné pro děti. Vakcína však nevydrží na celý život.

Varovným případem je i dva měsíce stará situace, kdy ve Fakultní nemocnici Brno hospitalizovali tříletého chlapce s tetanem, který nebyl očkovaný. Nakazil se, když si strčil zrezavělou baterii do nosu.

Kromě absence očkování má podle odborníků vliv na nárůst počtu nemocných i posilující fenomén cestování. Černým kašlem se totiž může člověk nakazit třeba i na letišti či v letadle. A podle Ciupek se také daří více případů odhalit kvůli lepším diagnostickým metodám.

Aktuálně lékaři řeší epidemii černého kašle ve věznici Mírov na Šumpersku. V izolaci zůstává několik desítek vězňů, mezi nimiž je také Petr Kramný, jenž si ve vězení se zvýšenou ostrahou odpykává trest za vraždu manželky a dcery v Egyptě.

Uvažují o posílení vakcíny

Pro zmíněné onemocnění jsou charakteristické záchvaty křečovitého kašle, pauza před hlubokým obtížným nádechem, lapání po dechu a zvracení na konci kašlání. Někteří lékaři kašel popisují jako kokrhání.

„Člověk by měl zpozornět, pokud trpí stálým netypickým kašláním déle než týden. Z praxe mohu potvrdit, že případů tohoto onemocnění v posledních letech přibývá,“ podotkla praktická lékařka Renáta Novotná, která má ordinaci v Brně.

Podle statistik jihomoravské hygienické stanice se černý kašel objevuje ve vlnách. Vždy se výrazněji vyskytuje dva až tři roky, pak počet případů klesne. „Lidově řečeno se infekce vyřádí, ustoupí a pak znovu udeří. Sami k tomu ale přispíváme právě zanedbáváním včasného očkování,“ upozornila Ciupek.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly odborníci zvažují, zda proti černému kašli opět nepodávat silnější vakcínu.

„Čím více se v minulosti ‚čistila‘, aby měla méně vedlejších reakcí, tím méně se stala účinnou. Dnešní vakcíny vydrží asi čtyři roky,“ uzavřel Prymula, který je zároveň předsedou České vakcinologické společnosti.