Obrázek od znojemské školačky bude na pohlednicích k předsednictví Česka

  13:58
Až v pátek s prvním prázdninovým dnem převezme Česká republika od Francie předsednictví v Radě Evropské unie, bude ji při půlročním „šéfování Evropě“ doprovázet obrázek Daniely Nemčokové ze Základní školy náměstí Republiky ve Znojmě. Žákyně páté třídy vyhrála soutěž pro mladé výtvarníky s názvem V Evropské unii jsme jako doma.

Školačka Daniela Nemčoková nakreslila anděla, který objímá Evropskou unii a je obklopen vlajkami. Její obrázek vyhrál soutěž V Evropské unii jsme jako doma a bude na pohlednicích. | foto: Runa Koblihová

„Nakreslila jsem anděla, který objímá Evropskou unii a je obklopen vlajkami. Chtěla jsem tím také naznačit, že nechci, aby se válčilo, naopak si přeju, aby všechny státy Evropy žily spolu v míru. Taky jsem zdůraznila Česko, proto je naše vlajka největší,“ popisuje dílo Daniela.

Účastníci mohli zvolit libovolnou techniku. „Kreslila jsem anilinovými barvami a několikrát jsem obraz předělávala, dokud se mi nepovedl. Moc jsem chtěla vyhrát, mám velkou radost,“ netají žákyně, jež se malování věnuje od předškolního věku. Navštěvuje výtvarný kroužek a ráda tvoří větší formáty různými výtvarnými technikami, nejraději však barvou na plátno.

Danielin obraz nechá Úřad vlády vytisknout na pohlednice a spolu s ostatními propagačními předměty je použije pro zahraniční delegace.

Podle Danieliny učitelky Sandry Štěpničkové je téma Evropské unie pro děti důležité, přestože se na prvním stupni probírá pouze okrajově. Silně ho i mladší žáci začali vnímat zejména v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. I Daniela má jasno.

„Do Evropské unie patříme. Znamená pro mě to, že kdyby u nás byla válka, všichni ostatní by nám přišli na pomoc,“ věří mladá umělkyně. O vítězném výtvoru, jenž visí ve znojemském Espresso baru, rozhodla porota složená z organizátorů, mediálních odborníků, umělecké komunity a veřejné správy.

Autor: